החזר מס - מחשבון אונליין:

מהן מדרגות מס?

המיסים שאנו משלמים הם אלו שמממנים לנו את כלל השירותים שהמדינה מספק לנו כמו למשל ביטחון, חינוך, בריאות, רפואה, שירותים חברתיים ועוד. מס הכנסה הוא מס פוגרסיבי, כלומר הוא משלם בסכומים נמוכים או לא משולם בכלל למי שמכניס פחות כסף ויותר עבור מי שמרוויח יותר.

איך המס מחושב?

חשוב להבין כי לא קיים הבדל במס בין אדם שהוא עצמאי לאדם שהוא שכיר. המס הוא אחידחישוב מדרגות מס ומבוסס על גובה ההכנסה שלנו. אם ניקח בתור דוגמא אדם שמרוויח 6,000 ש“ח בממוצע בחודש, המיסים על ה- 6,000 ש“ח יהיה 600 ש“ח.  בפועל אנחנו לא באמת נשלם 600 ש“ח וזאת משום שיש לנו זיכויים וניקויים.  מבחינה טכני אבל זה הסכום. חשוב לציין שמס על הכנסה שאיננה מתוך משכורת הוא שונה לגמרי. כאמור, ככל שאני מרוויח יותר, המס גבוה יותר. כדי להבין איך מחושבות מדרגות המס, נמשיך עם דוגמא נוספת של משכורת בגובה 9,000 ש“ח.

כלומר, עבור הכנסה חודשית מעבודה בסכום של עד 6,330 ש“ח, שיעור המס עומד על 10% כלומר, 630 ש“ח. המדרגה הבאה היא על 14% כלומר, אם המשכורת עומדת על עד 9,090 ש“ח, נוסיף 385 ש“ח. הסכום הזה משולם על ה-2,750 הבאים.

ההפרש עד 10,000 ש“ח הוא 920 ש“ח ושם המדרגה היא 20%. כלומר, עבור משכורת של עד 14,580 ש“ח, נוסיף 184 ש“ח. כלומר אם נחבר 385+633+184 נקבע 1,202 ש“ח מס מעבודה. בפועל אין כזה מס משום שיש נקודות זיכוי ולכן המס לא משולם בסכום הזה.

נקודות זיכוי בישראל

לכל אזרח במדינת ישראל יש נקודות זיכוי. לנשים יש יותר נקודות זיכוי מאשר גברים. אם ניקח בתור דוגמא גבר שמרוויח 10,000 ש“ח בממוצע צריך לשלם מס של 1,202 ש“ח לפי  החישוב הטכני, ישלם פחות 2 ורבע נקודות זיכוי בהיותו אזרח במדינת ישראל. נקודת זיכוי זה בעצם הפחתה של המס. לכל נקודה יש שווי כספי שנכון להיום עומד על 219 ש“ח. אם נמשיך אם אותה דוגמא, עבור רווק ללא ילדים מגיע לו את אותן 2 ורבע נקודות זיכוי. 

גובה המס לאותן נקודות עומד על 709 ש“ח, כאמור עבור גבר רווח שמרוויח הכנסה חודשית מעבודה על סך 10,000 ש“ח ולא 1,202 כמו שחישבנו. אם לאותו גבר נולד השנה ילד והוא עדיין מרוויח 10,000 ש“ח, הוא יקבל בנוסף ל- 2.4 נקודות זיכוי 1.5 נקודות נוספות כלומר הן שוות לו סכום כסף נוסף ואז גובה המס עומד על 381 ש“ח.

השיטה של תשלום המס לפי נקודות מאפשרת לגבות מס נמוך מבעלי הכנסות נמוכות, ולגבות מס גבוה מהכנסות גבוהות יותר.

חישוב מס שנתי ולא חודשי

חישוב המס נעשה חודשי אבל תמיד הוא יהיה על בסיס שנתי. כלומר, יכול להיות שבחודש אחדכל המידע אודות מדרגות מס נשלם פחות מס, אבל בחודש אחר נרוויח יותר ונשלם יותר. המס מחושב בסופו של דבר על ידי המעסיק, אם מדובר על שכיר ברמה השנתית. לכן, מאוד חשוב לבדוק איך המס מחושב בתלוש המשכורת שלנו במקרה שיש שינויים בשכר שלנו.
ככה אנחנו בעצם מוודאים שהחישוב נעשה באופן מצטבר ושיש התייחסות לשינויים במיוחד במצב שהשכר יורד אחרי שהוא גבוה יותר. חשוב לדעת ששיעור המס מעבודה שונים כאמור משיעורים על הכנסות אחרות. כלומר, אם למשל יש לכם הכנסה מנכס, המיסים הם שונים.

אם אתם מנסים לברר עם עצמכם על פי מה גובים מכם מס הכנסה ואיך נקבע שיעור מס ההכנסה שבו אתם מחויבים מדי חודש, אחד המושגים החשובים שאתם צריכים להכיר הוא המושג דרגות מס או מדרגות מס. מה אומרות בעצם הדרגות הללו, איך זה משפיע על סך המס שאתם משלמים מדי חודש והאם ישנם פרמטרים נוספים שמשפיעים על חבות המס שלכם? על כך בשורות הבאות.

איור איש עסקים בורח ממס

מה זה מדרגות מס?

ככלל, עולם המיסים נחלק למיסים רגרסיביים ומיסים פרוגרסיביים. מס רגרסיבי הוא מס שנקבע בשיעור אחיד לכל האוכלוסייה, ללא קשר למצבו הכלכלי או להיקף ההכנסות של כל אזרח. מע"מ הוא דוגמא למס רגרסיבי שחל בשיעור של 17% על כל סוגי המוצרים ועל כל האזרחים באופן אחיד. מס פרוגרסיבי הוא מס שנגבה מאדם בהתאם להיקף הכנסותיו ומצבו הכלכלי והדוגמא הקלאסית למס פרוגרסיבי כזה היא מס הכנסה. ככל שאתם מרוויחים פחות, כך שיעור המס שייגבה מכם הוא נמוך יותר ולהיפך. איך נקבע השיעור המדויק? על פי מדרגות מס.
מדינת ישראל הגדירה מספר מדרגות מס שנבדלות זו מזו בשני פרמטרים. פעם אחת כל דרגת מס חלה על הכנסות בהיקף מסוים ופעם שניה כל דרגת מס מגדירה את שיעור המס שחל על הכנסה בכל היקף כזה שנקבע. כך למשל (המספרים לשם הדגמה בלבד ואינם משקפים את המציאות), אדם שמרוויח בין 6000 שקלים בחודש ל-10000 שקלים בחודש יימצא בדרגת המס הראשונה ובדרגת מס זו חל מס הכנסה בשיעור של 10% על ההכנסות. דרגת המס השנייה תהיה בין 10000 שקלים בחודש ועד 20000 שקלים בחודש ובדרגת מס זו חל מס הכנסה בשיעור של 20% על ההכנסות וכן הלאה.
ראו גם: תוך כמה זמן מקבלים החזר מס?

https://www.youtube.com/watch?v=GvLwiNY-saY

מהי מדרגת המס שלכם?

דרגת המס שלכם היא עניין שקל מאוד לברר. באתר האינטרנט של רשות המיסים ישנו מחשבון שמאפשר לכם להכניס את השכר החודשי שלכם ולקבל את דרגת המס בה אתם נמצאים מבין שורה של מדרגות מס. בהתאם לדרגת המס בה אתם נמצאים, תוכלו לדעת מהו שיעור המס שחל על ההכנסות שלכם ולהסביר מדוע נגבה מכם מס הכנסה בהיקף שהוא נגבה. יחד עם זאת, המס שתשלמו בפועל נקבע לא רק על סמך ההכנסות שלכם, אלא גם על פי הפטורים שאתם זכאים להם על פי חוק. כך למשל, אם חד הורית זכאית להטבות מס, חייל משוחרר, נכה, אזרח ותיק, אב שמשלם מזונות וכן הלאה – כל אלה זכאים להטבות מס. הטבות מס אלה ניתנות בצורת נקודות זיכוי ונקודות זיכוי אלה גם יכולות לשנות את המיקום שלכם בתוך סולם של מדרגות מס וגם לקבוע "הנחה" על שיעור המס הקבוע בכל דרגת מס. אתם רק צריכים לוודא שמי שעורך את תלוש השכר שלכם יודע מהי דרגת המס שלכם וכמה נקודות זיכוי יש לכם.

ראו גם: החזר מס לחיילים משוחררים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
אילו טפסים נדרשים על מנת לקבל הטבת מס לעולים חדשים
תוכן עניינים
לשיחת ייעוץ חינם התקשרו או השאירו פרטים
מאמרים אחרונים
משרד להחזרי מס בחולון

  על פי הדוחות של משרד האוצר עצמו, בקופת המדינה שוכבים עשרות מיליארדי שקלים המגיעים לישראלים כהחזרי מס ואין להם כל דורש. האם זה אומר

קרא עוד »
משרד להחזרי מס בטבעון

  על פי הדוחות של משרד האוצר עצמו, בקופת המדינה שוכבים עשרות מיליארדי שקלים המגיעים לישראלים כהחזרי מס ואין להם כל דורש. האם זה אומר

קרא עוד »
התקשרו עכשיו!

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!