החזר מס - מחשבון אונליין:

תוך כמה זמן מקבלים החזר מס ב-2021?

הגשתם בקשה לקבלת החזרי מס ומשום מה אתם לא רואים שום דבר בחשבון הבנק שלכם? אולי אתם שוקלים להגיש בקשה כזאת אבל מתלבטים אם זה שווה את המאמץ ומתי בכלל תקבלו את זה אם תקבלו? ובכן, הבשורה הטובה היא שהפרוצדורה לבדיקת זכאות להחזרי מס והעברת ההחזרים לחשבון שלכם, מסתיימת בדרך כלל בתוך שבועות ספורים בלבד. הבשורה הפחות טובה היא שהתשובה על השאלה תוך כמה זמן מקבלים החזר מס יכולה להשתנות ממקרה למקרה ואתם לא תאמינו מה משפיע על התשובה הזאת.

מדידת ביצועים

אז כמה זמן זה לוקח?

ובכן, התהליך של הגשת בקשה לקבלת החזר מס הוא תהליך שמתחיל בכם. תחילה עליכם להחליט להגיש בקשה לקבלת החזרי מס ולבחור גורם מקצועי שיטפל לכם בנושא. זה יכול להיות רואה החשבון שלכם אם אתם מנהלים עסק עצמאי וזה יכול להיות גורם מקצועי אחר שמציע את השירות לציבור הרחב, ויש לא מעט כאלה. את התהליך הזה תוכלו למעשה להשלים בצורה מקוונת באמצעות האינטרנט מבלי לצאת בכלל מהבית, מה שבהחלט יכול לעודד אתכם לעשות את הצעד הראשון. אותו גורם מקצועי שתבחרו, יעשה בדיקה ראשונית לגבי הזכאות שלכם ואם ישנה הסתברות גבוהה לכך שאתם זכאים להחזרי מס, תוגש בקשה רשמית לרשות המיסים ופה מתחילה התשובה לשאלה תוך כמה זמן מקבלים החזר מס, להסתבך מעט.

זה משתנה, אבל זה מהיר

ובכן, בבדיקה ארצית שנערכה, נתגלה כי הפרמטר שיכריע תוך כמה זמן מקבלים החזר מס הוא סניף מס הכנסה שבו מטופלת הבקשה. כך למשל, אם אתם מגישים את הבקשה בטבריה או באשקלון, תוכלו לקבל את החזר המס המגיע לכם בתוך לא יותר מ-29 ימים, פשוט מכיוון ששם התהליך הוא מהיר יותר, בין בגלל שעובדים שם מהר יותר ובין בגלל שאין תור ארוך של בקשות דומות לטיפול. אם לעומת זאת, תגישו את הבקשה שלכם בפתח תקווה למשל, זה יכול לקחת 4 חודשים. בכל מקרה, כפי שאתם יכולים לראות, לא מדובר בתהליך שלוקח שנים, המה גם שהכל מבוצע ברקע ואתם לא צריכים לעשות דבר. רשות המיסים מטפלת בבקשה שלכם ולפעמים זה פשוט יכול לקחת לה מעט יותר זמן. בסך הכל, בשנה האחרונה עושה רשות המיסים מאמץ גדול בכדי לקצר את זמן מתן החזרי המס למספר שבועות בלבד.

ראו גם: לאיזה מדרגת מס אתם שייכים?

מה שיותר חשוב הוא לא תוך כמה זמן מקבלים החזר מס, אלא מתי מחליטים להגיש את הבקשה. רבים כלל אינם מודעים לאופציה הזאת של החזרי מס, ומיליארדים של שקלים שוכבים ברשות המיסים ללא דורש. הדבר החשוב ביותר הוא שתגישו את הבקשה ותדרשו את מה שמגיע לכם. משם, יהיה עליכם פשוט להמתין מספר שבועות, וההחזר יועבר אליכם ישירות לחשבון הבנק.

פורטל מיסים וכלכלה

הגשתם בקשה לקבלת החזרי מס ממס הכנסה, אבל ההחזרים מבוששים להגיע? ובכן, השאלה תוך כמה זמן מקבלים החזר מס הכנסה יכולה לקבל תשובות שונות בהתאם למקום המגורים שלכם, או נכון יותר, בהתאם למשרדי מס הכנסה הספציפיים שמטפלים בהחזרי המס שלכם. בגדול, זה יכול לקחת בין חודש אחד ועד 4 חודשים ולעיתים גם יותר. יחד עם זאת, לאחרונה עושה רשות המיסים מאמצים אמיתיים לקצר את זמן הטיפול בבקשות להחזרי מס. אז כמה זמן לוקח לקבל החזרי מס מרגע הגשת הבקשה ועד הרגע בו מגיעים ההחזרים אל חשבון הבנק שלכם? על כך בשורות הבאות.

אשת עסקים צעירה מחכה להחזר מס

מה משפיע על משך הזמן שעובר מזמן הגשת הבקשה ועד קבלת ההחזרים בפועל?

ובכן, כדי לקבל החזרי מס אתם צריכים קודם כל לקבל את ההחלטה לבקש את אותם החזרים. לכאורה זה נשמע טריוויאלי ומתבקש אבל האמת היא שישנם אנשים רבים הנמנעים מלבקש החזרי מס, אולי מפחד "להתעסק" עם מס הכנסה. כמובן שפחד זה הוא מיותר לחלוטין ואם אתם מתנהלים בצורה שקופה עם המיסים שלכם, אין לכם שום סיבה לחשוש לפנות למס הכנסה, בטח ובטח כאשר מס הכנסה סוף סוף חייב לכם משהו. בקופת המדינה שוכבים מיליארדי שקלים של החזרי מס שאין להם דורש וחבל שהשקלים שלכם ישכבו בערימת הכסף הזאת ללא דרישה.
מרגע שהחלטתם, עליכם למצוא גורם מקצועי שיבדוק את הזכאות שלכם להחזרי מס עבור 6 השנים האחרונות ויטפל לכם בתהליך קבלת ההחזר. אותו גורם מקצועי בודק את הדברים ואם אכן קיימת זכאות, מוגשת בקשה לרשות המיסים, שמכניסה את הבקשה לטיפול ומעבירה אליכם את הכסף בהתאם. בתוך כל התהליך הזה, זמן הטיפול של מס הכנסה הוא זה שמהווה בדרך כלל צוואר הבקבוק ושם צפויה הבקשה שלכם להתעכב ולשנות את התמונה לגבי תוך כמה זמן מקבלים החזר מס הכנסה.

ראו גם: מדריך מדרגות מס

https://www.youtube.com/watch?v=GvLwiNY-saY

כמה זמן זה לוקח בפועל?

ובכן, בדיקת הזכאות היא בדיקה מהירה מאוד ויכולה להתבצע בתוך שעות ספורות בלבד. ככלל, מרגע שהגשתם את הבקשה להחזרי מס, ואת הבקשה הזאת תוכלו להגיש היום גם אונליין דרך המחשב, ניתן להעביר בקשה רשמית למס הכנסה עוד באותו יום עבודה. כעת, הכל בידיים של מס הכנסה ומשך הטיפול בבקשה שלכם צפוי להשתנות בהתאם לסניף המטפל. כך למשל, באשקלון ובטבריה הנושא מטופל בדרך כלל בצורה המהירה ביותר, קרי בתוך 29 ימים בלבד. בנתניה ופתח תקווה זה יכול לקחת יותר מארבעה חודשים.
יחד עם זאת, חשוב לדעת שבשנה האחרונה עושה רשות המיסים מאמץ אמיתי לזרז מאוד את תהליכי מתן החזרי המס לאנשים שהחזרים אלה מגיעים להם וכיום אפשר בהחלט לצפות לקבל את החזרי המס שלכם בתוך כחודש, ללא קשר למקום בו אתם מתגוררים.

פורטל מיסים וכלכלה

 

תחום המיסים הוא אחד התחומים היותר מסובבים ומורכבים שקיימים ובשביל זה ישנם רואי חשבוןהחזרי מס - איך לדעת אם אנחנו זכאים שמתמחים בנושאי מיסים גרידא כאשר ישנם המתמחים יותר בתחום של מיסים בהיבט של חברות ותאגידים וישנם רואי חשבון שמתמחים יותר בנושאי מס של עצמאים ושכירים. רובנו לא באמת מכירים את פקודת המס על בוריה ובדיוק מהסיבה הזו מומלץ להיוועץ עם רואה החשבון שלכם או חברה אחרת שמתמחה בנושאי מס. אחד הדברים שיותר ויותר אנשים מופתעים לגלות הוא שמגיע להם החזר מס מהמדינה בגין תשלומי יתר אותם ביצעו בשנים האחרונות. את העובדה שאנו זכאים להחזרי מס ניתן לגלות בעזרת בדיקה מאוד פשוטה ולאחר מילוי מספר פרטים אישיים רואה החשבון שלכם יוכל לבחון עבורכם אם אתם זכאים להחזר מס.

מדוע אנו זכאים להחזרי מס?

רבים שואלים איך בכלל הגענו למצב בו מס הכנסה חייב לו כסף בדמות של החזרי מס. אז נסבירחישוב החזרי מס הכנסהלכם כמה המצב הזה פשוט ונפוץ בקרב רבים באוכלוסיית ישראל כאשר הרוב המוחלט לא מודע לכך שהוא זכאי לאותו החזר. אז ניקח אתכם רגע לעבר, לרגע בו התחלתם עבודה חדשה, קרוב לוודאי שהמעסיק לכם או אדם מטעמו ביקש מכם למלא טופס 101 שנחשב לטופס סטנדרטי שכל עובד צריך למלא כאשר הוא מתחיל לעבוד במקום עבודה חדש.

בטופס הזה תמלאו מגוון פרטים אישיים שכל מטרתם בוא לקבוע לכמה נקודות זכות אתם זכאים במס הכנסה. אותן נקודות זכות בסופו של יום מתורגמות להנחה בגובה המס אותו אתם צריכים לשלם למס הכנסה בגין השכר שלכם כאשר ככל שיש לכם יותר נקודות זכות, כך תשלמו פחות מס הכנסה. לעתים אנו לא ממלאים את הטופס הזה בדיוק רב מידי או מפספסים פרט מה, או ייתכן כי מיד לאחר שמילאנו את הטופס נולד לנו עוד ילד, עברנו דירה ליישוב בו אנו זכאים להטבות מס או בדיוק סיימנו תואר אקדמי שמזכה אותנו בעוד נקודות מס שכלל לא לקחנו בחשבון.

כיצד נקבל את החזר המס?

ישנן שתי דרכים לקבל את החזר המס לו אתם זכאים כאשר קודם כל כפי שציינו ניתן לבצע בדיקההצעדים שיש לנקוט על מנת לקבל החזר מס אם אתם אכן זכאים לכזה. דרך אחת היא לעשות הכל בעצמכם כאשר קודם כל עליכם למלא טופס 135 עבור פעולת ההחזר מס עצמה ואליה לצרף את כל המסמכים התומכים בבקשה שלכם כאשר למשל אם סיימתם תואר אקדמי עליכם לצרף תעודת גמר מטעם המוסד האקדמי בו למדתם או ספח תעודת זהות על מעבר דירה ליישוב עם הטבות מס וכדומה.

את כל אותם טפסים ומסמכים עליכם להגיש בעצמנו אצל פקיד השומה והוא יעביר את הבקשה שלכם הלאה וזו תיבחן ברשויות המס. מאידך, תכולו לעשות את כל התהליך באמצעות רואה חשבון או חברה שעוסקת בנושאים של החזרי מס שתפעל מטעמנו באמצעות ייפוי כח. כל התהליך שהחברה עושה הוא זהה לאותו תהליך שהיינו עושים לבד אך במקרה הזה אנו לא נבזבז זמן להגיע אל פקיד השומה או לטפל בבקשה עצמה והחברה תעשה את התהליך הזה עבורנו.

משך התהליך לוקח בדרך כלל בין שלושה לו ארבעה חודשים מהרגע בו הגשתם את הבקשה להחזר המס אך בהחלט ישנם מקרים חריגים בהם הבקשה לוקחת מעט יותר זמן בעיקר כאשר יש בעיה באחד המסמכים או שלא מילאתם כשורה את אחד הטפסים שהייתם צריכים להגיש ולכן ישלחו לכם בקשה למלא את המסמכים או הבקשה מחדש, דבר שעלול לעכב מעט את התהליך.

החזרי מס למטפלות

בעבר החזרי מס למטפלות נדחו פעם אחר פעם על ידי רשות המיסים. הורים רבים אשר נאלצו לשלם למטפלת כדי שתשמור על הילדים שלהם בזמן שהם בעבודה מצאו את עצמם משקיעים סכומים גבוהים בכדי להגיע לעבודה. בנוסף, הוצאה זה לא הוכרה כהוצאה מוכרת על ידי רשות המיסים, לא משנה מה היה שכרן של אותם עובדים, אפילו מינימום. אז למה בעצם יש טייטל מיוחד עבור החזרי מס למטפלות?

החזרי מס למטפלות – נחזור קצת אחורה

המאבק התחיל אי שם בשנת 2002, כאשר פקיד שומה של משרד המיסים סירב להכיר בתשלוםהחזרי מס למטפלות - איך לדעת אם מגיע החזר מס למטפלת של גברת פרי כהוצאה מוכרת. המשפט נמשך שנים רבות, רבים הערעורים אשר עלו על ידי רשות המיסים בטענה שהצעת החוק אינה תורמת לחלק נכבד מהאוכלוסייה. עם זאת, המאבק לא נפסק והוחתם בשנת 2009 כאשר בית המשפט העליון אישר את החוק, קבלת החזרי מס למטפלות. אך בחוק יש סייגים רבים, רק משפחה בעלת כושר השתכרות מסוים תוכל להיות זכאית להחזרי מס עבור הוצאות למטפלות. רוב הנשים שצריכות את זה לא מגיעות לרף השתכרות כזה. לכן, בית המשפט העליון אמנם דחה את ערעורה של רשות המיסים, אך עדיין החוק נמצא באותו מקום היום ואנו מקווים שבעתיד הקרוב יחול שינוי אשר יסייע לכלל המשפחות.

החזרי מס למטפלות – הוצאות עבור מסגרות

במסגרת החוק אותו ציינו קודם, הדגישו מגישי הצעת החוק כי מחירי הגנים והקייטנות עולים על כלאיך מחשבים החזר מס למטפלת דמיון, משפחה צריכה לשלם לעיתים אלפי שקלים כל חודש רק בשביל מסגרת לילדה, מה יקרה כאשר מדובר על משפחה מרובת ילדים? הוצאות עבור גנים, קייטנות ולעיתים גם בתי ספר יכולות להיות הוצאות מאוד כבדות עבור משפחה ממוצעת. מלבד להוצאות אלו יש לכל משפחה את ההוצאות הקבועות כמו משכנתא, חשבונות, שכירות ומחייה… אמנם החוק אל אושר בסופו של דבר כפי שציפינו, אך אם נסתכל על זה מנקודת מבט אחרת ישנם מקומות עבודה כיום אשר מציעים לעובדים שלהם סבסוד עבור קייטנות, במקרים חריגים גם גנים, לימודים ועוד… לפחות אם לא הממשלה, אז נעזור אחד לשני.

החזרי מס למטפלות – הצד השני

בעוד שהורים רבים זועקים להכרה בהוצאות המטפלת כהוצאה מוכרת, רשות המיסים מעניקה הטבות מס למטפלות עצמן, ובזכות. המטרה העיקרית של הטבות המס היא בכדי לעודד אותן לחזור למעגל העבודה. המדינה בחרה להעניק הטבות מס והחזרי מס עבור מטפלות מכיוון שיש חוסר במקצוע הזה כעת, וברגע שחרוז אחד נופל מהשרשרת, כל השרשרת עלולה להתפרק. חוסר במטפלות יכול להוביל לבעיות רציניות במשק, הורים רבים ימצאו את עצמם ללא סידור לילד. 

מטפלות זכאיות להחזר מס כמובן תחת תנאים שונים, בעיקרון הקו המנחה של רשות המיסים היא זכאות להחזר מס כאשר גובה ההוצאות בשנה הנוכחית גבוה מגובה המקדמות בשנת המס הנוכחית. מומלץ להיעזר בשירותיה של חברה מקצועית בכדי לבחון את גובה החזר המס אליה אתן זכאיות. 

שני צדדים למטבע

אם כך, היוזמה של עו"ד פרי בליווי חברת הכנסת שלי יחימוביץ אשר נמשכה שנים רבות לא זכתהחישוב החזר מס למטפלת להצלחה, אך לפחות נוצר שיח סביב הנושא, מה שלא היה קיים לפני כן. מצד אחד המדינה מעודדת ילודה, מצד שני התנאים בה היא מציבה משפחות מרובות ילדים יכול להיות מאוד קשה. כפי שציינו, אנו מקווים שחברי הכנסת ימשיכו להילחם ברשות המיסים ושכולנו נזכה בהחזר מס בגין הוצאות מוכרות כמו אלה. וכן, מטפלות יקרות, אתן זכאיות להחזר מס, חשוב שתכירו בזה ותפעלו על מנת לקבל את מלוא הזכויות שלכן, באופן עצמאי או על ידי חברה המתמחה בהחזרי מס.   

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
החזר מס מקוון: מדריך להגשת בקשה להחזר מס באינטרנט
תוכן עניינים
לשיחת ייעוץ חינם התקשרו או השאירו פרטים
מאמרים אחרונים
התקשרו עכשיו!

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!