החזר מס - מחשבון אונליין:

החזר מס ביטוח לאומי

החזר מס הוא מצב שבו נגבה מהאזרח מס חריג שאותו הוא לא היה באמת צריך לשלם. במקרה זה, יש להשיב לאזרח את עודף המס שנגבה ממנו ותהליך זה נקרא למעשה החזר מס. במקרים מסוימים, הצורך בביצוע החזר מס יעלה אוטומטית במחשבי הרשות שלה שולם המס העודף והרשות תזכה את האזרח באופן אוטומטי וביוזמתה. יחד עם זאת, בהרבה מקרים אחרים, אם האזרח לא יבדוק את הדברים בעצמו, החזר המס המגיע לו, פשוט לא יגיע אליו לעולם וירד לטמיון.

ביטוח לאומי נחשב למוסד שמקפיד מאוד לבצע החזרי מס עודפים ביוזמתו ובצורה מסודרת ויחד עם זאת ישנם מצבים בהם החזר מס ביטוח לאומי יתגלה אך ורק ביוזמתכם ולכן תמיד נכון וכדאי לבחון את הדברים, במיוחד אם יש לכם חשש שהחזר מס כזה אכן מגיע לכם.

החזר מס ביטוח לאומי

אז באילו מקרים מגיע לכם החזר מס ביטוח לאומי? כאמור, החזר מס בכלל, מגיע לכם בכל מקרה בו שילמתם יותר מס מאשר הייתם אמורים לשלם על פי החוק. על אף שאת המס אנחנו משלמים מדי חודש או מדי חודשיים, את חבות המס שלנו בוחנים רק בסוף השנה בדיעבד ולכן גם אם מגיע לכם החזר מס עבור שנה מסוימת, תוכלו לקבל את החזר המס הזה רק לאחר תום השנה ולאחר שהוגש דו"ח שנתי שגם אושר ושבו התברר כי אכן שילמתם מס גבוה מדי. החזר מס ביטוח לאומי אינו שונה. אם המס ששילמתם לביטוח הלאומי במהלך שנה או שנים מסוימות הוא גבוה יותר ממה שהייתם צריכים לשלם, מגיע לכם החזר מס.

מאחר ושיעור המס שאתם משלמים נקבע כמקדמה, כמעט בכל שנה נוצר מצב שבו בסיכום הכללי שילמתם מעט מדי מס או יותר מדי מס. במקרים אלה, ביטוח לאומי יודע לעשות את החישוב בעצמו ולהחזיר לכם את העודף או לדרוש מכם לשלם את החסר. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם ביטוח לאומי לא יודע שהוא צריך לשלם החזר מס.

ראו גם: החזר מס לעצמאים, החזר מס לשכירים באופן עצמאי.

חישוב החזר מס עבור בעלי שכר גבוה

באילו מקרים צריך לבחון האם מגיע לכם החזר מס ביטוח לאומי? כפי שאמרנו קודם לכן, המוסד לביטוח לאומי מאוד מסודר בנושא גובה המס ויודע לדרוש כשמגיע לו ולהחזיר כשמגיע לכם. יחד עם זאת, כל החלטה על דרישת מס או החזר מס היא החלטה שמבוססת על מידע וישנם מקרים בהם המידע שקיים אצל הביטוח הלאומי אינו נכון או אינו מעודכן. כך למשל, אם הפחתתם את מספר שעות העבודה השבועיות שלכם, ייתכן שאתם עובדים פחות מרף המס שבכלל מחייב אתכם לשלם ביטוח לאומי. אם נולד לכם ילד, אם התגרשתם או אם התחלתם לשלם מזונות, כל אלה יכולים להשפיע על שיעור המס שאותו אתם צריכים לשלם לביטוח הלאומי.

אם אלה לא מעודכנים במחשבי הביטוח הלאומי, אתם לא תקבלו החזר מס ביטוח לאומי אלא אם תבררו את הדברים בעצמכם.על כן, בכל מקרה בו התרחש שינוי משמעותי במצבכם האישי או במצבכם התעסוקתי, אתם בהחלט רוצים לבדוק האם מגיע לכם החזר מס ביטוח לאומי עבור התקופה מאז התרחש אותו שינוי. כדי לבדוק האם אכן מגיע לכם החזר כזה, תוכלו לפנות לגורמים מקצועיים המתמחים בבדיקת החזרי מס ולמעשה מנהלים עבורכם את כל התהליך מול המוסד לביטוח לאומי על מנת להסדיר את נושא החזר המגיע לכם. גורמים אלה יגידו לכם מהו ההחזר המגיע לכם, יגישו עבורכם את הבקשה לקבלת ההחזר וגם ידאגו לכך שההחזר אכן ישולם לכם. היחידה להחזרי מס.

עשוי לעניין אתכם: ביטוח לאומי החזרים, החזרי מס עבור הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל.

https://youtu.be/yro8MVvpUe4https://youtu.be/CWiv5xIFzpM

אוכלוסיות מיוחדות בעלות יתרון בקבלת החזרי מס

נושא החזרי המס בישראל הוא אכן נושא סבוך כמו בכל מדינה אחרת בעולם ויש להבין היטב ברזיהטבות מס לאוכלוסיות מיוחדות החוק בכדי להבין מה מגיע לנו ולמה אנו מחוייבים. מעבר לכך, במידה ומגיעות לנו זכויות מסויימות בקבלת החזרי מס או תשלום מס בגובה נמוך יותר, עלינו לדרוש אותם ממס הכנסה כאשר גובה תשלום המס יקבע על פי טופס שאותו נמלא עם תחילת ההעסקה שלנו במקום העבודה שלנו ואת החזרי המס להם אנו זכאים נצטרך לדרוש במסגרת טופס מיוחד ומסמכים מיוחדים אותם נגיש לפקיד השומה שלנו. בכל הנושא של מיצוי זכויות בנוגע לנושא המיסים, חשוב להכיר כי ישנן אוכלוסיות מיוחדות בעלות יתרון בקבלת החזרי מס ועל זה נסביר לכם במאמר הבא.

איך מתבטאת הזכות של אותן אוכלוסיות מיוחדות הקבלת החזר מס?

אז כפי שציינו קודם לכן, כאשר אותם אנשים השייכים לאוכלוסיות ספציפיות זכאים להטבות מס, הםהאוכלוסיות המיוחדות שמגיע להן הטבות מס צריכים לדווח על כך למס הכנסה שהדיווח נעשה באמצעות המעסיק בעזרת טופס 101. במסגרת הטופס כל אדם צריך למלא את פרטיו האישיים ולאחר מכן נקבע לכמה נקודות זכות זכאי אותו עובד או עובדת בהתאם לפרטים אותם מילא. את נקודות הזכות מחשבים בהתאם לאותם נתונים ובסופו של דבר הנקודות זכות מתבטאות בסכום ההחזר החודשי בגין מיסים אותם צריך לשלם העובד כך שעובד עם 4 נקודות זכות ישלם פחות מס הכנסה מאשר עובד לו רק 2 נקודות זכות.

מי אותן אוכלוסיות הזכאיות להטבות מס?

אז ישנן לא מעט אוכלוסיות מיוחדות הזכאיות להטבות מס כאשר חלקן אפילו לא מודעות לכךחישוב מיסים עבור אוכלוסיות מיוחדות ובהתאם גם לא דורשות אותן וכפועל יוצא אותם אנשים זכאים ללא מעט כסף ממס הכנסה שלעיתים יכול להצטבר לאלפי או עשרות אלפי שקלים. מי שזכאי להטבות מס כאלו הם למשל חיילים משוחררים ששירתו מעל זמן מסויים במסגרת הצבא או שירות לאומי למשך שלוש שנים מתום השירות הצבאי.

בנוסף, גם בעלי מוגבלות כלשהי שהוכרו על ידי המוסד לביטוח לאומי זכאים להטבות של נקודות זכות כאשר גם הורים לילדים בעלי מוגבלות למשל יהיו זכאים לאותה הטבת מס. הורים גרושים אשר משלמים מזונות במסגרת הסכם הגירושים יהיו זכאים גם הם לנקודות זכות כל עוד הם מחוייבים לשלם את דמי המזונות לבני זוגם לשעבר. בנוסף גם בוגרי אקדמיה זכאים לנקודות זכות למשך זמן מסויים מעת סיום התואר שלהם כאשר ההטבה תקפה לבוגרי תואר ראשון, תואר שני או תואר שלישי. אוכלוסיה נוספת שזכאית להטבות מס הם עולים חדשים שזכאים להטבה זמנית שמתפרסת על פני שלוש שנים וחצי כאשר תחילה הם זכאים לשלוש נקודות זכות אך לאחר זמן מה ההטבה יורדת לשתי נקודות ובהמשך לקראת סיום התקופה הם יהיו זכאים לנקודת זכות אחת.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
החזרי מס ביטוח לאומי
תוכן עניינים
לשיחת ייעוץ חינם התקשרו או השאירו פרטים
מאמרים אחרונים
התקשרו עכשיו!

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!