החזר מס - מחשבון אונליין:

4 טיפים למגישי בקשה לקבלת החזרי מס

מס הכנסה נחשב לאחד הגופים החשובים במדינת ישראל. באמצעות המיסים שאנו משלמים לאורך כל השנה, בין אם אנו שכירים ובין אם עצמאים, אנו זכאים למגוון רחב של שירותים כמו שירותי בריאות הניתנים על ידי קופות החולים ובתי החולים בישראל, שירותי חינוך הניתנים על ידי הגנים, בתי הספר והתיכונים, שירותי רווחה ועוד. בלי שהיינו משלמים מיסים, לא היינו זכאים לכל הדברים הללו. לפעמים זה נראה לנו כי אנו משלמים יותר מדי כסף מהמשכורת שלנו למיסים, אך דמיינו לעצמכם מה היה קורה אם לא היינו משלמים את הסכום הזה. 

חשוב לדעת כי התשלומים הללו נקבעים לפי ההכנסה שלנו, כלומר מס הכנסה קבעו מדרגות מס שחשוב להכיר אותם, בין אם אתם שכירים ובין אם עצמאים. יחד עם זאת, אם אתם חושבים או אפילו חושדים כי מגיעים לכם החזרים ממס הכנסה, המדריך הבא נכתב בדיוק בשבילכם. המומחים שלנו ישמחו לסייע, ללוות ולייעץ לכם שלב אחר שלב בכל השלבים של הגשת הבקשה כדי שתקבלו את כל מה שמגיע לכם ללא יוצא מן הכלל. הגשת בקשה לקבלת החזר מס עלולה במקרים רבים להיות הליך מורכב, שיכול לקחת זמן רב, בעיקר אם אין לכם גישה לתחום ואף פעם לא עשיתם את זה.

טיפים להחזר מס לחברות

מה הן נקודות זיכוי במס הכנסה?
למעשה, גם אם אתם זכאים לקבלת החזרי מס ממס הכנסה ואתם ממלאים את הטפסים בצורה שאיננה מדויקת, יכול מאוד להיות שיפסלו את הבקשה שלכם ולא תקבלו את הכסף שמגיע לכם! 
הטיפ הראשון שאתם צריכים להכיר קשור לנקודות זיכוי במס הכנסה. החישוב של המיסים ברשות המיסים מבוסס על ההכנסות שהיו לכם במשכורת בשנה האחרונה, בין אם אתם שכירים ובין אם עצמאים. מדרגות המס מותאמות באופן ספציפי להכנסות של כל אדם במדינת ישראל ומס הכנסה לוקחים בחשבון מה בדיוק הרווחתם ואיך. 

ככל שהמשכורת שלכם יותר גבוהה, אתם תשלמו יותר מיסים על פי האחוזים שנקבעו במדרגות המס. לצורך העניין יש הבדל בחישוב המיסים מהכנסה שמגיעה ממשכורת לבין הכנסות אחרות שמגיעות למשל מרווחי שכר דירה וכדומה. תשלומי המס נקבעים לפי שנה שלמה. כלומר, אם במהלך השנה האחרונה ההכנסה שלכם ישתנתה מכל סיבה שהיא, גם מדרגות המס ישתנו ביחד עם השינוי כך שלא תשלמו את אותם מיסים בכל חודש.

חישוב נקודות זיכוי והטבות ילד נכה מעל גיל 18

מה מזכה אותי בנקודות מס?
מצבים כמו סיום העסקה, חודשים בהם הייתם באבטלה, שינויים של השכר, שינויים בניכויים והוצאות יכולים להוביל למצב שבו אתם משלמים מיסים גבוהים מדי והחישוב ההתחלתי עליו מדרגת המס מבוססת איננו רלוונטי עוד. בישראל כל אזרח זכאי לנקודות מס. יש נקודות מס שניתנות לנו רק מעצם היותנו תושבים במדינת ישראל ויש כל מיני מצבים נוספים שמזכים אותנו בנקודות זיכוי כמו למשל סיום לימודים, שחרור מהשירות הצבאי בצה“ל או שירות לאומי, הולדת של ילד, נישואין, תשלום דמי מזונות ועוד. נקודת מס אחת שווה בממוצע ל-200 ש“ח.

החזר מס רטרואקטיבי, יש דבר כזה?
אם מדובר בנקודות בסכום מעל 2,000 ש“ח בשנה, הסכום הוא משמעותי מאוד ומשפיע באופן ניכר על שיעור המס שאתם משלמים. לכן הטיפ השני שלנו אליכם הוא בכך שעליכם להבין כי מדובר בהחזרים שתקפים ל6 שנים ולכן ממש לא מומלץ להתמהמה או לחכות. הכסף הזה לא יחכה לכם ברשות המיסים לנצח! רשות המיסים תחזיר לכם את מה שהיא חייבת לכם ואם לא עדכנתם בזמן את המעסיק שלכם,  לגבי השינויים שתוארו לעיל בסוף השנה הנוכחית או בתחילת השנה הבאה מומלץ מאוד למלא את הטפסים כמו שצריך ולשלוח אותם לרשות המיסים.

איך אני מגיש בקשה להחזרי מס על שנים עברו?
ההחזרים תקפים ל-6 שנים אחרונות בלבד! לכן, אם אתם חושבים ששילמתם יותר מדי מיסים בשנה האחרונה, זה הזמן לבצע את הבדיקות שלכם. אם נראה לכם שמדובר בכמה שנים, הזמן עובר מהר ולכן כדאי לעשות את מה שצריך ואם אתם לא מסתדרים בעצמכם, שווה לפנות לחברה מקצועית המתמחה בבדיקת החזרי המס שמגיעים לכם. בכדי שתוכלו להגיש בקשה להחזר מס עליכם לתעד את כל ההכנסות והניכויים שהיו בשנים האחרונות. יש להביא את כל המסמכים בכדי שתוכלו להוכיח כי אכן מגיע לכם החזר. 

אם לא תצטיידו בכל המסמכים המתאימים, הבקשה שלכם להחזרי מס עלולה להידחות. הבקשה להחזרי מס צריכה להיות מוגשת לכל שנה בנפרד גם אם אתם מגישים בקשה להחזרי מס על כמה שנים. באתר של רשות המיסים יש את כל המסמכים הדרושים להגשת הבקשות שאתם צריכים למלא באופן מדויק. 

כיצד מחשבים החזר מס

מה לגבי הוצאות וניכויים? 
לא משנה באיזה תחום אתם עוסקים. לא משנה אם אתה עורך דין או שיפוצניק, שחקן תיאטרון או טייס, מעצבת פנים או מדריכת כושר, בעל חנות או מקדם אתרים, אם את/ה עצמאי/ת, את/ה חייב להקפיד על רישום מדויק של כל ההכנסות וההוצאות במהלך השנה. יש המון הוצאות הנחשבות למוכרות במס ולכן הן משפיעות על החישוב ברווחים של העסק שלך על פי החוקים של רשות המיסים. הוצאות מתחלקות לסוגים שונים כמו למשל: הוצאות משרדיות, הוצאות שכירות, הוצאות אינטרנט וחשמל עבור עובדים מהבית, הוצאות של נסיעות עבודה או דלק, ריהוט משרדי ואפילו מוצרי ניקיון. 

יש גם הוצאות מוכרות שכולנו משלמים ונחשבות לפטורות ממס כמו הפקדות לקרן פנסיה, תשלומים לביטוח חיים וקרנות השתלמות ועוד. כלומר, אם החישובים של מס הכנסה מכילים סכומים הכוללים גם הוצאות קרן פנסיה, קרנות השתלמות וביטוחים חיים, יש לנכות את הסכומים הללו ולהוריד את עלות המס שאתם משלמים לאורך כל השנה. בכל אופן, אם אתם עצמאים, כדאי להכיר את סוגי ההוצאות השונות ובגדול- לשמור כל קבלה לאורך כל השנה! 

איך מתאמים מס על רווחי הון

טיפ מספר 4: היעזרו במי שצריך
חשוב להבין כי החוקים הקשורים לתשלומי מס די מסובכים ולא כל אחד מצליח להבין אותם עד הסוף. הדבר האחרון שאתם רוצים לעשות הוא להתעסק עם רשות המיסים. יש סעיפים מבלבלים, תתי סעיפים וחישובים שלא כל אחד מסוגל או אפילו רוצה להתעסק איתם. זה נכון שיש היום כל מיני כלים, מדריכים ומחשבונים שמציעה רשות המיסים ונועדו כביכול לסייע לנו, אבל גם הם עלולים לסבך אותנו עוד יותר. אתם לא רוצים לפספס נקודות זיכוי שמגיעות לכם בחישוב ההחזר הכספי ולכן, שווה להיעזר במומחים. 

ייעוץ וקבל סיוע מאנשים שזו העבודה שלהם – להיות יועצי מס תורם רבות להגשה נכונה של הבקשה בדיוק מירבי כדי שתוכלו לקבל את כל מה שמגיע לכם בלי לפספס אף נקודת זכות. צריכים עזרה וסיוע נוסף לגבי כל מה שקשור לפעילות מול מס הכנסה, החזרי מס והגשת בקשה להחזרים? צרו איתנו קשר ונשמח לסייע ולעזור לכם בכל שאלה ובקשה, ללוות אתכם בתהליך שלב אחר שלב במקצועיות ויסודיות כדי שתקבלו את כל מה שמגיע לכם עד השקל האחרון. 

אין ספק שהנושא של החזרי מס הוא נושא סבוך מאוד שמעטים יכולים להגיד שהם אכן בקיאים בו על כל פרטיו. את הפרוצדורה הזו ניתן לעשות בעצמכם או באמצעות חברה שמתמחה בנושא של החזרי מס אך לפני שאתם מבצעים אותה, יש מספר פרטים שאנו רוצים לציין בפניכם שייתכן ויעזרו לכם מאוד בכל הפרוצדורה הזו שיכולה להיות לעיתים ארוכה וסבוכה אך אם תקראו היטב את הטיפים האלו, הם יוכלו להקל מעט על המורכבות של הפרוצדורה.

החזרי מס הם לתקופה מוגבלת

מה זה אומר למעשה שהחזרי מס הם לתקופה מוגבלת? זה אומר שבפועל לא ניתן לבקש בשנתהחזר מס ומיצוי זכויות המס 2021 בקשה רטרואקטיבית למעל לשש שנים אחורה כלומר לא ניתן להגיש בקשה להחזר מס בגין שנת 2014. במידה ואתם מבקשים החזר מס שהוא בגין שנים קודמות יש לדעת כי ההחזר אותו תקבלו צבר ריבית והפרשי הצמדה של ארבעה אחוזים.

מילוי טפסים בצורה מדוייקת

אין ספק שתמיד רצוי למלא את כל הטפסים בצורה הכי מדוייקת שיש ולצרף אליהם את כל המסמכים הרלוונטיים אך חשוב לציין כי במידה ותתגלה טעות באחד מן הטפסים או אחד מן הפרטים שמילאתם אז כל הטפסים והבקשה יחד עימם יחזרו אליכם. החזרה של הבקשה עלולה לגרור כמובן איחור בהחזרים של הכסף אותו מגיע לכם ממס הכנסה כאשר מעבר לכך, בדבר יגרור עבודה נוספת מיותרת ולכן חשוב מאוד לבצע את כל התהליך בצורה הכי מדוייקת שניתן ולהיזכר ברואה חשבון במידת הצורך אם אנו לא בטוחים לגבי פרט כזה או אחר.

שמירת מסמכים

אז כפי שציינו אחד הדברים החשובים ביותר בהגשה של הבקשה להחזרי מס הוא דווקא צירוף שלחישוב החזר מס טרם הגשת בקשה כל המסמכים הרלוונטיים. במסגרת העבודה שלכם אתם מקבלים הרבה מאוד מסמכים לאורך השנה מעבר לתלושי שכר כמו למשל טופס 106 אותו תצטרכו גם כן לצרף לבקשה ולכן חשוב מאוד לשמור את כל הטפסים הללו כמה שנים אחורה בדיוק למקרים כאלו כדי שלא תצטרכו להמתין להנפקתם המחודשת על ידי מקום העבודה, דבר שיכול לגרור את הבקשה על פני זמן רב יותר.

חברה מקצועית

במידה ואתם לא רוצים לעשות את התהליך של החזרי מס לבדכם אתם תמיד יכולים להיעזר בחברה מקצועית שמבצעת שירות של הגשת בקשות להחזרי מס. העבודה עם חברה שכזו מבטיחה לכם מקצועיות בכל הנושא של הגשת הבקשה שכולה מנוהלת על ידה והם יבקשו מכם את כל המסמכים הרלוונטיים אותם תצטרכו לשלוח באמצעות דואר אלקטרוני בדרך כלל. מעבר לנושא של המקצועיות, שימוש בחברה שכזו יחסוך לכם זמן רב שכן לא תצטרכו ללכת פיזית להגיש את הבקשה אצל פקיד השומה אלא החברה הזו תעשה את זה בשבילכם.

הקשיבו לאנשים בעלי ניסיון

במידה והחלטתם לבצע את התהליך של הגשת הבקשה להחזרי מס לבדכם חשוב להיעזר באנשיםאיך מגישים בקשה להחזר מס שבקיאים בחומר כמו גם אנשים שביצעו את התהליך או אפילו עם רואה חשבון שמתמחה בתחום המיסוי. ישנם הרבה מאוד פרמטרים בהם תוכלו להשתמש בכדי לקבל החזרי מס כמו למשל תרומות אותם תרמתם בשנת המס, הפרשות לקופות גמל וכמובן בדיקה מדוקדקת של כל הנושא של נקודות זכות בהקשר של מיסוי. בסופו של דבר תוכלו למצוא הרבה מאוד כסף אותו תוכלו לדרוש בחזרה ממס הכנסה אך כמובן שעליכם לעשות את התהליך בצורה נכונה, סדורה ומעמיקה בכדי שהדבר באמת יבשיל לכדי בקשה בגינה תוכלו לקבל החזר מס.

החזר מס בגין תשלום עודף של מס רכישה מס רכישה

עסקאות נדל"ן הן הצעדים הכלכליים המשמעותיים ביותר שאתם עתידים לבצע במהלך חייכם. נכסי נדל"ן נמכרים ונקנים בישראל בסכומי כסף גבוהים כך שאת ההחלטות מקבלים רק לאחר התייעצות עם מומחים. בתחום המיסוי עסקאות נדל"ן מחויבות בתשלום מס בסכומים מכובדים כך שליווי מקצועי של יועץ מס שמתמחה בנדל"ן הכרחי. יועץ מס יצליח במקרים רבים לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים ויותר. אם בצעתם לאחרונה רכישה של נדל"ן ללא ליווי של יועץ מס – ייתכן ושילמתם מס רכישה עודף כך שמגיע לכם החזר. אנו נסביר כאן מהו מס רכישה ואיך מבצעים בירור זכאות מקיף. 

מהו מס רכישה ולמה חשוב לשים לב?

המדינה מרוויחה כסף בכל פעם בה אנחנו סוגרים עסקה פשוטה או מורכבת. בתחום הנדל"ן המס שהמדינה גובה הוא מס רכישה. אנו נדרשים לשלם מס בעבור העברת נכסי נדל"ן מיד ליד. הסכומים הגבוהים שמעורבים בעסקאות נדל"ן הופכים גם תשלום מס של אחוזים בודדים למשמעותי. את המס תתבקשו לשלם בצמוד לביצוע העסקה כאשר ניתן להגיש בקשה להחזר בעבור תשלום מס עודף. במקרים רבים הרוכשים פונים לייעוץ מקצועי רק לאחר מספר חודשים ומגלים ששילמו יותר מדי. 

אני חושב ששילמתי יותר מדי מס רכישה – מה עושים?

בכל מקרה של תשלום עודף יש לכם זכות מלאה לקבל את כספכם בחזרה. בקשת החזר מס בגין תשלום עודף של מס רכישה מתחילה בהגשת בקשה בהליך בירוקרטי פשוט. בקשת ההחזר מוגשת אונליין באתר של רשות המסים. על אף שמדובר לכאורה בהליך פשוט חשוב לפנות אל איש מקצו ולוודא שכל הפרטים מעודכנים נכון. עליכם לוודא שהסכום הסופי שמצוין אכן תואם את המציאות. 

איך מדרגות המיסוי משפיעות על סכום המס?

המדינה קבעה מדרגות מיסוי על מנת לגבות סכומי מס גבוהים יותר מאלו שעל פי ראייתה ידם משגת. כך למשל, אדם שרוכש שטח גדול למטרת מסחר עתיד לשלם מס באחוזים גבוהים יותר מאשר אדם שרוכש דירה ראשונה למטרת מגורים. מדרגות המס נקבעות על פי ההיקף של העסקה (הסכום) מתוך מטרה להגדיל את הרווחים של המדינה בעודה פוגעת באזרחים בצורה מינימלית. תשלום מס על פי מדרגה לא נכונה יגרור תשלום עודף בעבורו ייתכן ותוכלו לקבל החזר. 

מה הקשר בין סוג הנכס לבין גובה המס?

מס רכישה משלמים בעסקאות נדל"ן גם בהתאם לסוג הנכס. החישוב של המס מתבצע בצורה שונה בעבור שטחים חקלאיים, קרקעות מסחר ונדל"ן שנועד למגורים. כדאי לוודא ששילמתם מס תוך הגדרה נכונה של סוג הנכס. במידה ונפלה טעות – זה הזמן להגיש בקשת החזר מס בגין תשלום עודף של מס רכישה. 

איך מגישים בקשה לקבלת החזר על תשלום מס עודף?

אם שלמתם מס עודף בעקבות טעות שלכם או טעות של רשויות המס – קיימת אפשרות לדרוש החזר כספי. יש לכם זכות מלאה לנצל את הזכויות שלכם ולקבל הנחות בהתאם לתקנות. במידה ומדובר בעסקה שכבר בוצעה כדאי לבצע בדיקה מקצועית של כל הפרטים לאיתור זכאות להחזר. ייתכן גם מצב בו תהיו זכאים לקבלת החזר מס בגין תשלום עודף של מס רכישה בעקבות עדכון של השומה או מדד הצמדה גבוה שירד. 

יתרת זכות במס הכנסה תוכלו לקבל בחזרה אל חשבון הבנק שלכם בקלות. אם מגיע לכם לקבל החזר תקבלו את הכספים במהרה ישירות אל חשבון הבנק. ייתכן ואתם זכאים להחזר של סכומים משמעותיים כך שבמקרים רבים בדיקה של תשלומי המס משתלמת. חשוב לזכור שעורך דין מקרקעין הוא לא יועץ מס כך שכדאי להסתמך רק על בדיקות של איש מקצוע עם מומחיות בתחום. 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
תוכן עניינים
לשיחת ייעוץ חינם התקשרו או השאירו פרטים
מאמרים אחרונים
משרד להחזרי מס ברמלה

  על פי הדוחות של משרד האוצר עצמו, בקופת המדינה שוכבים עשרות מיליארדי שקלים המגיעים לישראלים כהחזרי מס ואין להם כל דורש. האם זה אומר

קרא עוד »
משרד להחזרי מס באלעד

  על פי הדוחות של משרד האוצר עצמו, בקופת המדינה שוכבים עשרות מיליארדי שקלים המגיעים לישראלים כהחזרי מס ואין להם כל דורש. האם זה אומר

קרא עוד »
התקשרו עכשיו!

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!