החזר מס - מחשבון אונליין:

פטור ממס

 

ישנם מקרים רבים בהם אנשים עשויים להיות זכאים לפטור ממס הכנסה. במקרים של מחלות או פציעות המונעות מהאדם להשתכר באופן מלא, הוא יקבל פטור ממס הכנסה. למי מגיע פטור ממס? מה תהליך הבקשה לפטור ממס כולל? על כך במאמר הבא. 

למי מגיע פטור ממס?

פטור ממס הכנסה, מגיע על פי הפרמטרים הבאים-

  • נכות של 100% בעקבות בעיה רפואית אחת. 
  • נכות מצטברת של 90% בעקבות מספר בעיות רפואיות. כאשר מדובר בנכות מצטברת, החישוב ייעשה על ידי שקלול של אחוזי הנכות. במידה והבעיות נובעות מאיברים זוגיים (ידיים, רגליים, עיניים ועוד), החישוב ייעשה על ידי חיבור.  

כל מחלה, פציעה או מגבלה כלשהי יכולה לגרום לכך שתקבלו פטור ממס. ריכזנו עבורכם רשימתאיך בודקים זכאות לפטור ממס הכנסה מחלות לדוגמא העשויות להעניק פטור ממס הכנסה: סכרת עם סיבוכים, בעיות אורתופדיות, מחלת לב, פרקינסון, טרשת נפוצה, פוליו ושיתוק ילדים, מחלות ריאה, מחלת כליות, גידול ממאיר בהווה או בעבר, דלקת פרקים, מחלת כבד, עיוורון, חירשות ועוד. 

מהו הליך הגשת הבקשה לפטור ממס?

תהליך הגשת הבקשה לפטור ממס, כולל בתוכו שלבים רבים וארוכים. ריכזנו עבורכם את השלבים הללו-

  • טפסים ואישורים- על מנת להגיש בקשה לפטור ממס הכנסה, יש להצטייד במגוון רחב של טפסים ואישורים מתאימים. ביניהם תמצאו- טופס 1516, שהוא טופס הבקשה לפטור ממס. זהו הטופס הראשוני שיהיה עליכם לשלוח לידי מס הכנסה. לאחריו תקבלו הפנייה לוועדה רפואית שתקבע את המשך התהליך. טופס 0169-א׳, שהוא טופס המפרט את הבעיות הרפואיות המצריכות קבלת פטור ממס. טופס 0169-ב׳, הוא טופס ויתור על סודיות רפואית עבור ביטוח לאומי ומס הכנסה. כך יוכלו להיות בקיאים בבעיות הרפואיות של כל אדם המגיש את הבקשה. 
  • הפניה לוועדה רפואית- לאחר הגשת בקשה לפטור ממס על ידי טופס 1516, תקבלו הפנייהחישוב אפשרות פטור ממס ההכנסה לוועדה רפואית. זהו טופס שתקבלו על ידי פקיד שומה המפנה אתכם לוועדה הרפואית של ביטוח לאומי. הוועדה הרפואית למעשה תקבע את אחוזי הנכות שלכם. ממלאים את טופס ההפניה ומצרפים אליו את כל המסמכים הרלוונטיים שיכולים להוכיח את הבעיה הרפואית שלכם ואת הטפסים מהסעיף הקודם. בנוסף, יש לצרף שובר אגרה בסך 562 שקלים עבור הוועדה הרפואית. במידה ודרגת הנכות הנקבעה לכם נמוכה מ90%, הרי אינכם זכאים לפטור ממס. תוכלו לערער על החלטת הוועדת בתוך 45 ימים מקיום הוועדה. שימו לב, שיש מקרים בהם דרכת הנכות הנקבעה עבורכם תהיה גבוהה מ90% ופקיד שומה יוכל לערער על ההחלטה. 
  • מימוש האישור לפטור ממס- במידה וקיבלתם דרגת נכות מעל 90%, הדבר אומר שקיבלתם אישור לפטור ממס. במידה וקיבלתם אישור לפטור ממס, עליכם להגיש דו״ח שנתי עבור השנים הרלוונטיות. לדו״ח השנתי יש לצרף אישור מקורי לגבי כל אחת מההכנסות של העובד או של בן/ בת זוגו. בנוסף, יש לצרף אישור מ׳וקי עבור כל אחת מההוצאות או הזיכויים שעשויים להוביל להפחתת המס. 

חשוב מאוד למלא את הפרטים הנדרשים במדויק ולהגיש דו״ח מדויק. אם יהיו טעויות בדיווח, הדבר יכול לגרום לעיכובים ובמקרים חמורים אף להווצרות חוב במס הכנסה. אלו המסמכים שיש לצרף לדו״ח- טופס 106 מכל מקומות העבודה כולל פנסיה/ אישורים לגבי כל הכנסה אחרת או הוצאה מוכרת עבור שנת המס- עבור שני בני הזוג/ צילום של צ׳ק או צ׳ק מבוטל. 

תקרת הפטור ממס

יגיעה אישית- (שכר מעבודה) פטור על הכנסה מיגיעה אישית לתקופה של 365 ימים ויותר בגובה של 615,000 שקלים. 

הכנסה הונית- _רכוש, דיבידנד, ריבית על ניירות ערך ואגרות חוב בבורסה) יהיה בגובה של 73,800 שקלים. 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
כיצד מחשבים החזר מס לסטודנטים
תוכן עניינים
לשיחת ייעוץ חינם התקשרו או השאירו פרטים
מאמרים אחרונים
המרכז להחזרי מס שבח

במרבית המקרים בהם עולה הסוגיה של החזרי מס, היא עולה בהקשר של החזר ממס הכנסה ולעיתים גם בהקשר של מיסי הביטוח הלאומי. יחד עם זאת,

קרא עוד »
משרד להחזרי מס באילת

  על פי הדוחות של משרד האוצר עצמו, בקופת המדינה שוכבים עשרות מיליארדי שקלים המגיעים לישראלים כהחזרי מס ואין להם כל דורש. האם זה אומר

קרא עוד »
התקשרו עכשיו!

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!