החזר מס - מחשבון אונליין:

פטור ממס הכנסה – הפרשות המעסיק לביטוח אובדן כושר עבודה

 

ישנם מקרים רבים בהם עובד מאבד את כושר העבודה. יש לכך סיבות רבות. במקרים כאלה, על המעסיק להפריש תשלומים לביטוח אובדן כושר עבודה. מטרת ההפרשות האלה, היא לסייע לעובד במקרים בהם לא יוכל להשתכר בעצמו. 

פטור ממס הכנסה – הפרשות המעסיק לביטוח אובדן כושר עבודה- מהו אובדן כושר עבודה?

אובדן כושר עבודה, הוא מצב בו אדם נפגע בצורה כזו שאינו מסוגל להמשיך את עבודתו. מצב כזה יכול להגרם בעקבות תאונה, פציעה קשה, מחלה או נכות. ישנם שני מקרים של אובדן כושר עבודה, אשר חברות הביטוח מבדילות ביניהם. 

  • אובדן כושר עבודה כללי- פגיעה חמורה בה האדם אינו מסוגל לבצע כל עבודה באשר היא.
  • אובד כושר עבודה ספציפי- פגיעה בה האדם אינו מסובל לבצע עבודה ספציפית (בה מועסק). 

קיימים מקרים בהם תהיה פגיעה פיזית או נפשית שתמנע מאדם להמשיך את עבודתו במקום המסוים בו עובד. אלו יכולים להיות מקרים בהם האדם המסוים, ביסס את חייו על הקריירה הספציפית, ולכן יהיה זכאי לפטור ממס בעקבות כך. בנוסף, יש מקרים בהם אדם לא יוכל לבצע את עבודתו כפי שביצע אותה קודם. במקרה כזה יהיה זכאי האדם לקצבאות על אובדן כושר עבודה חלקי. כמו כן, יש מקרים בהם האדם לא מסוגל לבצע את עבודתו לתקופה מסוימת ולכן יקבל קצבאות על אובדן כושר עבודה זמנית. 

מי זכאי לפטור ממס הכנסה על הפרשות המעסיק לביטוח אובדן כושר עבודה?

החוק קובע, כי כל מעסיק מחוייב להפריש לעובדים שלו אחוזים מהמשכורת לביטוח הפנסיוני.מי זכאי לפטור ממס הכנסה על הפרשות המעסיק לביטוח אובדן כושר עבודה? הביטוח הפנסיוני כולל בתוכו ביטוח אובדן כושר עבודה. העובד רשאי להחליט על הביטוח הפנסיוני שלו- באיזו צורה יופרש- קופת גמל, קרן פנסיה או ביטוח מנהלים ולאיזו חברת ביטוח יופרש. במקרה שבחר העובד בהפרשה לביטוח מנהלים, הוא יוכל להחליט האם לכלול בביטוח המנהלים גם ביטוח אובדן כושר עבודה או לא. במידה והעובד החליט לוותר על ביטוח אובדן כושר עבודה בחלק מביטוח המנהלים, הוא לא יהיה זכאי לפיצוי כספי או לקצבה מהמעסיק במקרה של אובדן כושר עבודה. 

מתי ניתן לקבל פטור ממס הכנסה על הפרשות המעסיק לביטוח אובדן כושר עבודה?

קודם כל, יש להבין שכל עובד מחוייב בתשלום מס על הרכיבים השונים של המשכורת שלו. ביןזכאות לפטור ממס הכנסה הרכיבים השונים נכללים גם הפרשות לביטוח פנסיוני שכוללות ביטוח אובדן כושר עבודה. המס ייקבע על פי מדרגות המס המתאימות. למרות זאת, ישנם מקרים בהם ניתן לקבל פטור ממס הכנסה עבור הפרשות המעסיק לביטוח אובדן כושר עבודה, כאשר ההפרשות נמוכות מסכום מסוים. כדאי לדעת שהסכומים המופרשים לביטוח אובדן כושר עבודה, הפטורים ממס זכאים באותה מידה לפטור מתשלום דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות. אלו התנאים שמזכים עובד בפטור ממס– 

  • כאשר הסכום הכולל של הפרשות המעסיק לביטוח פנסיוני ושל הפרשות המעסיק לתגמולים שונים לא יעלה על 7.5% אחוזים מסך משכורת העובד.
  • כאשר הסכום הכולל של הפרשות המעסיק לביטוח פנסיוני ושל הפרשות המעסיק לתגמולים שונים לא יעלה על התקרה שנקבעה בחוק- 1,926 שקלים (נכון לשנת 2020).

חשוב לציין- בחישוב הסכום לצורך בקשת פטור ממס הכנסה על הפרשות המעסיק לביטוח אובדן כושר עבודה, יש לכלול את הפרשות המעסיק לביטוח פנסיוני ואת הפרשות המעסיק לתגמולים שונים. אין צורך לכלול את הפרשות המעסיק עבור פיצויי פיטורין.

התקרה לקבלת פטור ממס הכנסה על הפרשות המעסיק לביטוח אובדן כושר עבודה

התקרה הקבועה בחוק משתנה מידי שנה בהתאם לפרמטרים שונים. לכן, מומלץ לעקוב אחר השינויים בכל שנה, על מנת שלא תשלמו מס גבוה יותר מהנדרש. 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
חישוב החזר מס למטפלת
תוכן עניינים
לשיחת ייעוץ חינם התקשרו או השאירו פרטים
מאמרים אחרונים
התקשרו עכשיו!

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!