נקודות זיכוי לעולה חדש

 

עולים חדשים, זכאים לנקודות זיכוי ממס הכנסה. נקודות זיכוי לעולה חדש מוענקות לתקופה של 42 חודשים מרגע העליה לארץ, כלומר למשך שלוש וחצי שנים. ריכזנו עבורכם מידע עבור נקודות זיכוי לעולה חדש ומה זה כולל. 

נקודות זיכוי לעולה חדש- מי זכאי?

כל מי שעולה חדש זכאי לנקודות זיכוי. עולה חדש מוגדר כיחיד שהוא תושב ישראל ולא היה כךחישוב נקודות זיכוי והטבות במס לעולים חדשים בעבר. כלומר, אם זו פעם שניה שהוא עולה לישראל, העולה ייחשב כתושב חוזר ומתוקף כך יהיה זכאי להטבות שונות. עולה חדש זכאי להטבות רבות מתוקף הגדרתו כעולה חדש. העולה החדש זכאי לקבלת סיוע כלכלי בתחומים רבים כמו דמי מחייה לחצי שנה וסיוע בשכר הדירה בשנתו הראשונה. סל הקליטה ניתן לעולים חדשים מכל מדינות העולם. כל עולה חדש מתוקף היותו עולה חדש, זכאי להטבות השונות. מתוקף כך, עולים חדשים זכאים לנקודות זיכוי ממס הכנסה לתקופה של 42 חודשים מהרגע בו העולה החדש מקבל תעודת עולה. 

חשוב לדעת- נקודות זיכוי לעולה חדש ניתנות לעובדים שהם תושבי ישראל בלבד. כמו כן, עולה חדש ל2.25 נקודות זיכוי מתוקף היותו תושב ישראל. לכן, נקודות זיכוי לעולה חדש יינתנו בנוסף לנקודות זיכוי לתושב ישראל. בנוסף, אם העולה החדש עומד בקריטריונים נוספים לנקודות זיכוי, יש באפשרותו לקבל את כלל נקודות הזיכוי המגיעות לו. 

נקודות זיכוי לעולה חדש- מה ההטבה?

אלו נקודות הזיכוי שמגיעות לעולה חדש-

  • שלוש נקודות זיכוי לעולה חדש במשך 18 חודשים ראשונים אחרי העליה (תקופה של שנה וחצי). שלוש נקודות חודשיות זיכוי יהיו בשווי של כ-645 שקלים. 
  • שתי נקודות זיכוי לעולה חדש במשך 12 החודשים שלאחר מכן (תקופה של שנה). שתי נקודות זיכוי חודשיות יהיו בשווי של כ-430 שקלים. 
  • נקודת זיכוי לעולה חדש במשך 12 החודשים הנותרים (תקופה של שנה). נקודת זיכוי חודשית תהיה בשווי של כ-215 שקלים. 

נקודות זיכוי לעולה חדש- כיצד מחשבים את ההטבה?

נקודות זיכוי לעולה חדשות ניתנות לפי מספר חודשים ממועד העלייה. בפועל, נקודות הזיכוי ניתנותנקודות זיכוי לעולה חדש- כיצד מחשבים את ההטבה? לכל שנת מס. כלומר, עבור כל שנת מס ייבדק הוותק של העובד בכל החודשים של השנה. נקודות הזיכוי המגיעות לו יחוברו ויינתנו בסוף שנת המס. במידה והעולה החדש לא עבד תקופה של מספר חודשים, הוא יוכל לנצל את נקודות הזיכוי בשביל להפחית את המס שעליו לשלם על שכרו החלקי. במידה והעולה החדש התגייס או החל ללמוד במוסד אקדמאי לפני שהשלים 42 חודשים בארץ. הוא יוכל להנות מנקודות הזיכוי לאחר שיסיים את שירותו הצבאי או בסיום לימודיו. אם ניצל חלק מההטבה לפני הגיוס הצבאי או לפני תחילת הלימודים, הוא יהיה זכאי להשלים את יתרת ההטבה שלו.   

כיצד ממשים את הטבת נקודות זיכוי לעולה חדש?

נקודות זיכוי כאמור מוענקות לעולה חדש ממס הכנסה ויוענקו לו בסוף שנת המס. במידה והעולהאילו טפסים נדרשים על מנת לקבל הטבת מס לעולים חדשים החדש עובד כשכיר, על מנת לממש את הזכות לנקודות זיכוי, על העולה החדש למלא טופס 101 ולמסור אותו לידי המעסיק שלו לפני סוף שנת המס (סוף חודש דצמבר). בנוסף לטופס 101 יש על העולה החדש לצרף תעודת עולה. במידה והעולה החדש עובד כעצמאי, עליו למלא טופס 1301 (טופס דין וחשבון שנתי) לפני סוף שנת המס. בנוסף לטופס זה עליו לצרף תעודת עולה חדש. 

במידה ושנת המס חלפה לפני שהעולה החדש מילא את אחד הטפסים, העולה רשאי להגיש בקשה להחזר מס. ניתן להגיש בקשת החזר מס בלשכה של מס הכנסה לידי פקיד שומה.
ניתן להגיש בקשה להחזר מס הכנסה עד שש שנים אחורנית.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
תוכן עניינים
לפרסום כתבה באתר
מאמרים אחרונים
מהן מדרגות מס?

המיסים שאנו משלמים הם אלו שמממנים לנו את כלל השירותים שהמדינה מספק לנו כמו למשל ביטחון, חינוך, בריאות, רפואה, שירותים חברתיים ועוד. מס הכנסה הוא

קרא עוד »