החזר מס - מחשבון אונליין:

החזר מס ברכישת ציוד לעיוורים ולקויי ראייה

אזרחי ישראל מחוייבים בתשלום מס על המשכורת שלהם. כספים אלה נועדו לשם כך, שהמדינה תוכל להתפתח בכל הקשור לבטחון, חינוך, תשתיות ועוד. על מנת לא להקשות על האוכלוסיות החלשות, יש הטבות מס בתנאים מסוימים. כך עיוורים ולקויי ראייה זכאים להחזר מס עבור רכישת ציוד מתאים.

מדוע מוענק החזר מס ברכישת ציוד לעיוורים ולקויי ראייה?

בעבר, לעיוורים לא היו דרכים להתנייד באופן עצמאי. האפשרויות לעיוורים היו מוגבלות מאוד, הםהחזרי מס על ציוד בעבור לקויי ראייה לא היו מקבלים עבודה והיה להם מאוד קשה להסתובב לבד. כיום, עם התפתחות העולם, יש אמצעים רבים שמקלים על עיוורים ומסייעים בהשתלבותם בחברה. 

לצערנו, רבים מן המכשירים של העיוורים יכולים להגיע לסכומים גבוהים מאוד.
לכן, המדינה מקלה על ההוצאות של העיוורים על ידי החזרי מס שיאפשרו לו לרכוש ציוד במחירים נוחים יותר. 

עבור אילו פריטי ציוד זכאים להחזר מס ברכישת ציוד לעיוורים ולקויי ראייה?

עיוורים ולקווי ראייה, זכאים להחזר מס עבור רכישת ציוד המתאים להם. כל מי שמחזיק תעודת עיוור או לקוי ראייה זכאי להטבה זו. עבור אילו פריטי ציוד זכאים להטבה?

  • ציוד אישי- ציוד המספק עזרה מותאמת לעיוורים- מקל הגישוש של העיוורים, מכשיר הגדלה אלקטרוני (טמ״ס), תוכנת הגדלה למחשב, צג ברייל, קורא מסך ועוד. חשוב להבין שבשנים האחרונות הציוד של העיוורים השתדרג והשתכלל על מנת לסייע ככל הניתן לעצמאותם של העיוורים ולקויי הראייה, לכן גם המחירים בהתאם. לדוגמא- בקצה של מקלות גישוש רבים, יש גלאי אלקטרוני, המצפצף כאשר קצה המקל מתקרב אל מכשול הצפצוף. אמצעי נוסף בו עיוורים רבים עושים שימוש, מאפשר להם לקרוא כתב שאינו כתב ברייל על ידי מצלמה שמסוגלת לתרגם אותיות על שלטים, מבנים ועוד לידי צלילים.
  • ציוד ביתי- ציוד עבור שימוש ביתי. עיוורים יקבלו החזר מס ברכישת ציוד ביתי מהסיבה, שאינם משתכרים באופן מלא. לכן, גם עבור ציוד סטנדרטי שנעשה בו שימוש בחיי היום יום, העיוורים יקבלו החזר מס. החזר המס על כל פריט לא נקבע על פי ערכו, אלא על פי ערך שנקבע על ידי המדינה. שכן יש טווח מחירים רחב מאוד עבור מוצרי חשמל, אז גובה ההחזר נקבע מראש, על מנת שלא ינצלו את ההטבה וירכשו מכשירים חשמליים יקרים במיוחד. בין היתר ציוד ביתי יכלול- מכונת כביסה, שואב אבק, מיקרוגל ועוד. חשוב להבין שההחזר על פריטים אלה יינתן רק בתום תקופת הבלאי ועד לסכום המירבי שנקבע עבור כל פריט. בשנת תקציב אחת ניתן לקבל החזר מס רק עבור אחד מן הפריטים- מקרר, תנור, מכונת כביסה, מזגן ודוד שמש. במקרה של נישואים, יהיה זכאי העיוור להחזר מס על כלל הפריטים למשך השנתיים הראשונות של נישואיו. לשם כך יש לצרף תעודת נישואין.  

מי זכאי להחזר מס ברכישת ציוד לעיוורים ולקויי ראייה?

כל עיוור מעל גיל 18, זכאי לקבלת החזר מס ברכישת ציוד. ההטבה תנתן לעיוור מעל גיל 18החזרי מס עבור אנשים עם לקויי ראייה עבור רכישת ציוד המחזיק בתעודת עיוור. ההטבה תנתן שנתיים לאחר קבלת תעודת העיוור. בגילאים מבוגרים יותר התנאים הם אחרים. מעל גיל 65 העיוור זכאי לקבלת ההטבה 5 שנים לאחר קבלת תעודת עיוור. בגילאים מבוגרים יותר, ההטבה להחזר מס תנתן בכפוף לבירור של עובד סוציאלי שיוודא שההטבה ניתנת לעיוור עצמו.

כמו כן, יש לקחת בחשבון שבמידה ואדם זכאי להטבה דומה ממקור אחד, הוא לא יהיה זכאי לכפל הטבות. לדוגמא- במידה ואדם התעוור במהלך השירות הצבאי ויוגדר כנכה צה״ל, הוא יהיה זכאי להטבות כנכה צה״ל ממשרד הביטחון. לכן, במקרה כזה לא יהיה זכאי להטבות החזר מס מטעם המדינה. 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
החזרי מס- כיצד מתבצע התהליך ומי יכול לעזור
תוכן עניינים
לשיחת ייעוץ חינם התקשרו או השאירו פרטים
מאמרים אחרונים
התקשרו עכשיו!

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!