החזר מס בגין סיום לימודים

כל מי שמתחיל תואר ראשון, מבין את הקשיים הכלכליים של התקופה הזו. מצד אחד, להיות סטודנט זו אחת התקופות הטובות ביותר. אתה בוגר, עוזב את הבית של ההורים, נמצא בחברת אנשים רבים בגילך שאף פעם לא הכרת לפני ולומד את המקצוע שבחרת בעצמך. אך מצד שני, אתה צריך לשלם שכר לימוד, שכר דירה, לעבוד כדי להצליח לממן הכל ובין היתר ללמוד. איו ספק שזו אחת התקופות המאתגרות. אך האם ידעתם שאתם זכאים להחזר מס בגין תואר ראשון? אם לא, המאמר הבא הוא בשבילכם. 

החזר מס בגין תואר ראשון- מה זה אומר?

כפי שציינו, סטודנטים רבים מגיעים למצבים כלכליים לא פשוטים. על הסטודנט לשלם על דבריםחישוב החזר מס בסיום לימודי תואר רבים שלא תמיד ביכולתו לשלם. חלק מהסטודנטים מבקשים עזרה מההורים, אך לא כולם יכולים לעשות זאת. כמו כן, יש כאלה שלא מוכנים לעשות זאת- מהסיבה הפשוטה שזאת התקופה שלהם. הם לראשונה בחייהם מנסים להיות עצמאיים ולהסתדר לבד ולכן לא מוכנים לקבל עזרה מההורים. לכן, סטודנטים רבים מנסים ככל יכולתם להרוויח כסף ולממן את כל הנדרש עליהם. במקרה שאתם מוצאים את עצמכם מזהים עם המצב הנ״ל, חשוב שתבינו שהמדינה תומכת בסטודנטים ומעניקה החזר מס בגין תואר ראשון. 

אנשים רבים במדינה בכלל, וביניהם סטודנטים בפרט, אינם מודעים בכלל לכך שהם זכאים להחזריחישוב מס למי שסיים לימודים מס. יש לכך סיבות רבות. אצל סטודנטים, הדבר נובע בעיקר מהסיבה שסטודנטים רבים אינם מודעים לתשלומי מסים ועושים מה שאומרים להם בלי לשאול הרבה שאלות. בנוסף לכך, מרבית הסטודנטים עובדים כשכירים. כאשר עובדים כשכירים, התשלום למס הכנסה מתבצע על ידי המעסיק. בצורה כזו, השכירים אינם מגישים דוחות למס הכנסה ולכן אינם מודעים להחזרי המס להם זכאים. לכן, על מנת לקבל החזר מס יש לפעול לשם כך. חשוב להבין, שאם תשבו ותחכו שרשות המסים תעדכן אתכם שמגיע לכם החזר כספי על מס, אתם לא תקבלו את הכסף המיוחל. 

כיצד מקבלים החזר מס בגין תואר ראשון?

החזר מס בגין תואר ראשון, ניתן לסטודנטים מעצם העובדה שהם סטודנטים. אין הבדל במקצוע אותו אתם לומדים, בין אם בחרתם ללמוד משפטים, חינוך, רפואה או הנדסה אתם זכאים להחזר מס. חשוב להבין, שעל מנת לקבל החזר מס בגין תואר ראשון, עליכם להגיש בקשה להחזר מס לידי מס הכנסה. על מנת להגיש בקשה יש למלא טופס מתאים ולצרף אליו מסמכים מתאימים כמו אישור לימודים ותעודת סטודנט בתוקף. 
אל תדחו את העניין ופעלו לשם כך- אלו הזכויות שלכם. 

איך מגישים בקשת החזר מס בגין תואר ראשון?

על מנת לקבל החזר מס, תצטרכו להגיש בקשה להחזר מס לידי פקיד שומה במס הכנסה. יש לצרףהגשת בקשה להחזרי מס לסטודנטים בעלי תואר ראשון - כל הפרטים טפסים מתאימים לבקשת החזר המס. מטרת הטפסים המצורפים היא לתמוך בבקשה שלכם להחזר מס.
ניתן להגיש את הבקשה להחזר מס באופן עצמאי. כמובן שיש לקחת בחשבון שבמידה ולא תגישו את המסמכים הנחוצים יוכלו לדחות לכם את הבקשה להחזר מס. לכן, במידה ואינכם בטוחים מה צריך, או מעדיפים לא לקחת את הסיכון, תוכלו להעזר בגורמים מקצועיים כמו רואה חשבון או יועץ מס. בנוסף לכך, יש חברות מקצועיות שעוזרות בכל הקשור להחזרי מס. יש יתרונות רבים בפניה לחברה מקצועית. החברה המקצועית תוכל לבדוק מראש אם יש לכם חובות במס הכנסה או האם אתם זכאים להחזרים כספיים כלשהם. בנוסף, החברה המקצועית תפנה אתכם לטפסים ולמסמכים הנדרשים עבור הבקשה להחזר מס. כמו כן החברה המקצועית תדע להכווין אתכם לגורמים המתאימים במידה ויהיה צורך להשיג את המסמכים הללו. 

החזרי מס בגין סיום לימודים

להיות סטודנט זו אחת התקופות המאתגרות ביותר. זו תקופה שמשלבת הנאה וחיי חברה, ביחד עם קשיים כלכליים וחוסר זמן לעצמך או לעבוד. לכן, יש אנשים רבים שמפחדים מהתקופה הזאת ומרגישים שלהיות סטודנט זה לא בשבילם. אך, חשוב שתדעו שהמדינה תומכת בכם על מנת שתוכלו ללמוד ומעניקה החזרי מס בגין סיום לימודים, או בזמן הלימודים. 

מי זכאי להחזרי מס בגין סיום לימודים?

ישנם תנאים שונים לזכאות להחזרי מס בגין סיום לימודים. נתחיל במי שלא זכאי. כל מי שעובד כשכיר וסיים את הלימודים שלו לפני שנת 2004, אינו זכאים להחזרי מס בגין סיום לימודים. ועכשיו מי כן זכאי?

מי שעובד כשכיר וסיים את הלימודים שלו בין השנים 2005 ל2006- כל מי שבקטגוריה הזאת יוכל לקבל הטבות מס שונות. מי שסיים תואר ראשון בשנים אלה זכאי לחצי נקודת זיכוי למשך שלוש שנים. מי שסיים תואר שני לעומת זאת, זכאי לחצי נקודת זיכוי למשך שנתיים. 

מי שעובד כשכיר וסיים את הלימודים שלו בשנת 2007 והלאה- כל מי שבקטגוריה הזאת יוכל לקבלבעלי תואר ראשון שסיימו לימודים וזכאים להחזר מס הטבות מס שונות בשנה לשאחר סיום הלימודים. מי שסיים תואר ראשון בשנים אלה זכאי לחצי נקודת זיכוי למשך שלוש שנים. מי שסיים תואר שני לעומת זאת, זכאי לחצי נקודת זיכוי למשך שנתיים. חשוב לדעת שמי שהלימודים שלו מצריכים התמחות, יוכל לבחור בין אם לקבל את הטבת המס בשנה שלאחר סיום הלימודים, או להתחיל כבר בשנת ההתמחות. 

חשוב להכיר את הפרטים הללו, שכן תקופת הלימודים היא לא פשוטה מבחינה כלכלית. יש הוצאות רבות, מנסים לשלב בין לימודים לעבודה ולהצליח למצוא גם זמן לעצמנו. לכן, כל עזרה, גם הכי קטנה שיש, שווה המון עבור מרבית הסטודנטים. 
כמו כן, גם אם חצי נקודת זיכוי נשמעת כמו מעט, בפועל היא יכולה להיות מתורגמת לסכום כסף לא מבוטל, ולכן אין סיבה לוותר על כך. 

החזר מס בגין סיום לימודים על ידי הצגת תעודת סיום הלימודים

חשוב מאוד לשמור את תעודת סיום הלימודים, מהסיבה שכמעט בכל המקרים יבקשו מכם להציג אותה. במידה ואתם עובדים כשכירים, תוכלו להציג למעסיק את תעודת סיום הלימודים, ויהיו מקרים בהם המעסיק יידע לחשב את המס בהתאם לחוק. 

בנוסף, במידה ותרצו להגיש בקשה להחזר מס לידי מס הכנסה, בוודאות תאלצו להציג את תעודת סיום הלימודים על מנת שיאשרו לכם את הבקשה. לכן, חשוב מאוד לשמור את התעודה. 

חשוב לציין, שגם אם לדעתכם ״פספסתם״ את המועד, עברו כמה 4 או 5 שנים מאז סוף הלימודים וזה אבוד. אז זו טעות. ניתן לקבל החזרי מס גם רטרואקטיבית, עד 6 שנים אחורה. לכן, במידה ואתם חושדים שאתם זכאים להחזר מס, בררו זאת ופעלו לשם כך כמה שיותר מהר. 

איך מגישים בקשה להחזר מס בגין סיום לימודים?

על מנת לוודא אם אתם אכן זכאים להחזר מס, תוכלו קודם כל לבצע בדיקה פשוטה וחינמית. הבדיקה נמצאת באתר רשות המיסים ופתוחה לכלל הציבור. באתר רשות המיסים, קיים סימולטור, שדרכו תוכלו לחשב האם אתם זכאים להחזרי מס או לא. לבדיקה תצטרכו להזין את ההכנסות וההוצאות שלכם, לצרף אישורים מתאימים ולענות על מספר שאלות. בין השאלות תהיה שאלה האם סיימתם לימודים בתקופה האחרונה. לאחר הבדיקה תוכלו לדעת האם אתם זכאים להחזר מס, או במקרה אחר, האם יש לכם חוב במס הכנסה. כך או כך, חשוב לבדוק זאת. במידה והנכם זכאים להחזר מס, תוכלו להגיש בקשה להחזר מס לידי מס הכנסה. לבקשה תצטרכו לצרף את המסמכים המתאימים שיתמכו בבקשה, ביניהם תעודת סיום לימודים. 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
תוכן עניינים
לפרסום כתבה באתר
מאמרים אחרונים
המוסד להחזרי מס

בדקתם כבר האם מגיעים לכם החזרי מס? אם אתם עובדים שכירים ולמעשה, גם אם אתם עצמאים, כדאי וחשוב לבדוק אחת למספר שנים ולכל היותר אחת

קרא עוד »
ביטוח לאומי לשכירים

עובדים שכירים, מחוייבים לשלם דמי ביטוח לאומי מהמשכורת שלהם. התשלום לביטוח לאומי יבוצע על ידי המעסיק. המעסיק מחוייב בדיווח על כל עובד מהיום הראשון של

קרא עוד »