החזר מס - מחשבון אונליין:

החזרי מס הכנסה

אם חוויתם בשנה האחרונה שינויים תעסוקתיים או שינויים במצבכם המשפחתי, יכול מאוד להיות שמגיעים לכם החזרי מס הכנסה. למעשה, החזרים כאלה עשויים להגיע לכם אם חוויתם שינויים כאלה במהלך כל 6 השנים האחרונות ולא רק בשנה האחרונה. מה זה החזרי מס? למי הם מגיעים? איך תוכלו לבדוק האם מגיעים לכם החזרי מס? כמה זה עולה? כל התשובות לכל השאלות, ממש כאן בשורות הבאות.

חישוב הוצאות איור

מה זה החזרי מס הכנסה?

כפי שאתם יודעים, עובדים בישראל מחויבים במס הכנסה בהתאם לגובה ההכנסות שלהם ובהתאם למדרגות המס החלות עליהם. לאורך השנה, אתם משלמים מס הכנסה על פי חישוב מדויק שנובע מהשכר שלכם, אם אתם שכירים, או על פי הערכות שנובעות מתחזיות הכנסות, אם אתם עצמאים. בשני המקרים הללו, ייתכנו מצבים בהם שילמתם מס גבוה יותר מזה שהייתם צריכים לשלם וזאת בעקבות שינוי מקום עבודה, עבודה רק לאורך חלק מהשנה, שינויים במצבכם המשפחתי ועוד. במקרה כזה, תוכלו לבדוק האם שילמתם מס גבוה יותר מאשר הייתם צריכים לשלם, ואם זהו אכן המצב, המדינה תחזיר לכם את המס העודף במסגרת תהליך של החזרי מס הכנסה.

למי זה מגיע?

ובכן, התשובה הקצרה היא שהחזרי מס הכנסה מגיעים לכל אדם ששילם מס הכנסה בהיקף גבוה יותר ממה שהיה צריך לשלם. את ההחזרים האלה תוכלו לתבוע לא רק עבור השנה האחרונה, אלא עבור 6 שנים אחורה (מה שהיה קודם לכן עבר ונגמר, ולא ניתן לתבוע בגינו החזרי מס הכנסה). כאמור, מצבים אלה של תשלום מס עודף מתרחשים בעיקר בעקבות שינויים תעסוקתיים ומשפחתיים, שתשלומי המס שלכם לא הותאמו אליהם בפועל. התגרשתם, התחתנתם, נולד לכם ילד, התחלתם לשלם מזונות, החלפתם מקום עבודה, השכר שלכם השתנה, התפטרתם או פוטרתם ממקום עבודתכם, קיבלתם קצבאות מביטוח לאומי – כל אחד מאלה עלול לגלם בתוכו שינויים בחבות המס שלכם ובהמשך לכך חישובים מוטעים של המס בו אתם חייבים, מה שעשוי לשקף תשלום מס עודף שיש להחזיר לכם.

ראו גם: החזר מס לעצמאים

https://www.youtube.com/watch?v=LHHmdnHzQEc

איך בודקים ואיך מקבלים את ההחזר?

בדיקת הזכאות לקבלת החזרי מס הכנסה מבוצעת כיום על ידי כל משרד רואי חשבון, אם כי השירות מסופק בדרך כלל ללקוחות המשרד בלבד. אם אין לכם רואה חשבון, או שרואה החשבון שלכם גובה יותר מדי בגין השירות, תוכלו להיעזר בשורה ארוכה של גורמים מקצועיים המציעים שירות של החזרי מס הכנסה בכל רחבי הארץ. אותם גורמים מקצועיים יקבלו מכם את פרטי הזהות שלכם ואת פרטי התעסוקה ומצבכם המשפחתי במהלך 6 השנים האחרונות, יבצעו בדיקה מול רשות המיסים ובמידה ואכן מגיעים לכם החזרי מס הכנסה, גם ינהלו את התהליך שבסופו יועברו ההחזרים אל חשבון הבנק שלכם. בגין שירות זה נגבית בדרך כלל עמלה של 7% עד 30%, כשהעמלה הסבירה היא היכן שהוא באמצע הטווח הזה.

ראו גם: תוך כמה זמן מקבלים החזר מס?, איתור כספים אבודים.

אחת השאלות הנפוצות שעולות בפן הכלכלי היא למי מגיעים החזרי מס. במדריך הקצר הבא נציג בפניכם את הרשימה של הזכאים להחזרי מס בישראל, רק חשוב להבין כי לא מדובר ברשימה מלאה, אלא בקבוצות גדולות באוכלוסיה במדינת ישראל.

שכירים בישראל

לשכירים רבים בישראל מגיעים החזרי מס. למעלה מ-8 מיליארד ש“ח כסכום של החזרים לשכירים נמצאים אי שם במס הכנסה מבלי שאף אחד ידרוש אותם. זה מאוד מוזר שיש כל כך הרבה אנשים שפשוט סתם בשל היותם לא מעוניינים ללמוד את התחום ולברר האם הכסף הזה בכלל מגיע להם או לא רוצים להתעסק עם הבירוקרטיה שכרורכה בתהליך, מפסידים מאות ואלפי שקלים. הרי מדובר בכסף שמגיע לכם בצורה חוקית. אחת הסיבות ששכירים רבים מקבלים החזרי מס היא משום שהם עבדו בכמה מקומות עבודה או החליפו מקומות עבודה בשנה אחת. הסיבה לכך היא משום שעל פי מערכת המס במדינת ישראל, קיימת יציבות לאורך כל השנה במשכורת של שכירים ולכן אם נוצר מצב של חוסר יציבות יש אי התאמה בין המיסים שנגבו לבין אלה שהיו אמורים להיגבות.

עשוי לעניין אתכם: החזרי מס ביטוח לאומי.

חיילים בישראל

חיילים שהשתחררו משירות צבאי או מתנדבים שסיימו שירות לאומי יכולים להנות מהחזרי מס. את ההחזרים ניתן לדרוש ממס הכנסה עד שש שנים לאחור ולכן אם גיליתם כי מגיעים לכם החזרי מס, חשוב לעשות את התהליך של הגשת הבקשה כמה שיותר מהר.

אזורים גיאוגרפיים

אזורי פריפריה במדינת ישראל מוגדרים כ – “אזורי עדיפות לאומית“. אזרחים שמתגוררים באזורים הללו מקבלים הטבות מס רבות כולל החזרי מס לשכירים.

מוגבלות רפואית

מדינת ישראל מעניקה הטבות מס לסובלים ממגון רחב של מחלות ובעיות רפואיות. המטרה היא לסייע בתהליך ההתמודדות, בעיקר כאשר אחד או שניים מההורים צריכים לטפל בילדים באופן צמוד מה שמוביל לקשיים כלכליים מורכבים.

הנה עוד כמה מהמקרים הפופולאריים בהם לאזרחים במדינת ישראל מגיע החזרי מס:

  • כשעובד לא הגיש בקשה להקלות בחישובי המס כמו למשל בקשה לפטור ממס הכנסה.
  • כאשר עובד עבר כמה מקומות עבודה או הועסק בכמה מקומות ולא ערך תיאום מס.
  • כאשר לעובד נולד ילד במהלך שנת המס והוא לא עדכן על כך את המעסיק שלו.
  • כשעובדת יצאה לחופשת לידה ביולי 2016 וחזרה לעבוד בפברואר 2017
  • כאשר עובר פוטר או מתפטר ואינו עובד בחלק מחופשת המס
  • כשעובד נשוי ואב לילד בן שלוש פוטר בסוף חודש יולי, נוכה ממשכורתו מס הכנסה, קיבל דמי אבטלה במשך כמה חודשים מבלי לחשב את נקודות המס שמגיעות לו.
  • כשעובד מפריש באופן עצמאי סכום כסף לביטוח פנסיוני.
  • כשמנוכים מהמשכורת של עובד סכומי כסף גבוהים ממה שהיה אמור לשלם.

אם אתם חושבים או לא בטוחים שמגיעים לכם החזרי מס, שווה שלא לוותר על סכומי הכסף הללו ולעשות בירור יסודי לגבי הנושא הזה.

איך מקבלים החזרי מס?

את ההחזר ניתן לבקש לאחר שמסתיימת שנת המס ועד שש שנים מתום שנת המס שעבורה אתם מבקשים את ההחזר. עליכם לאסוף טפסים כמו טופס 106, אישורים מקופות הגמל והבנקים שלרוב מתקבלים רק אחרי חודש אפריל ואז ניתן להגיש בקשה להחזרי מס. ניתן להיעזר ברואה חשבון, חברה מקצועית המתמחה בהחזרי מס או להגיש אותה בלשכת פקיד השומה אליה אתם שייכים. אי אפשר להגיש את הבקשה דרך רשת האינטרנט. שכירים צריכים למלא גם טופס 135 ולצרף את כלל המסמכים הרלוונטיים.

למידע נוסף או סיוע בכל הנושא של החזרי מס, צרו איתנו קשר ונשמח לסייע לכם ולענות לכם על כל שאלה.

ראו גם: תיאום דמי ביטוח.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
החזרי מס הכנסה
תוכן עניינים
לשיחת ייעוץ חינם התקשרו או השאירו פרטים
מאמרים אחרונים
משרד להחזרי מס ברמלה

  על פי הדוחות של משרד האוצר עצמו, בקופת המדינה שוכבים עשרות מיליארדי שקלים המגיעים לישראלים כהחזרי מס ואין להם כל דורש. האם זה אומר

קרא עוד »
התקשרו עכשיו!

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!