החזר מס - מחשבון אונליין:

מס הכנסה חיילים משוחררים

מס הכנסה ומדינת ישראל מכירות מזה זמן רב בחשיבות של השירות בצה״ל ובשירות הלאומי ולכן כל מי ששירת תקופת שירות מלאה על פי הקריטריונים או חלק ממנה, זכאי לנקודות זכות במס הכנסה.

על ידי נקודות הזכות האלה, מס הכנסה למעשה פוטר את החיילים המשוחררים מתשלום מסחישוב מס ההכנסה לחיילים משוחררים הכנסה באופן חלקי כמובן כאשר גם הפטור הזה בנקודות ניתן רק עד תקרה מסויימת. יש לציין כי הפטור ואותן נקודות זכות מגיעים לא רק לחיילים משוחררים אלא גם לבנות ובנים שסיימו שירות לאומי במשטרת ישראל לדוגמא, משמר הגבול, או כל שירות לאומי אחר.

ההטבה במס לאותם חיילות וחיילים משוחררים תהיה בתוקף למשך 36 חודשים מהחודש האחרון של שירות החובה של החיילת או החייל. כלומר, במידה והחלטתם לא לעבוד שנה לאחר השחרור, תוכלו להנות מאותן הטבות מס בדמותן של נקודות הזכות רק למשך 24 חודשים. בשורה התחתונה היא שהפז״מ של נקודות הזכות מתחיל לדפוק, ברגע שהפז״מ הצבאי שלכם סיים לדפוק ולא ניתן לצבור או להשהות את פרק הזמן הזה ולהתחיל לספור את ה-36 חודשים מהרגע שהחלטנו להיכנס לשוק העבודה.

כיצד נראה את ההטבה בפועל?

בשביל לקבל את ההטבה הזו של נקודות הזכות ממס הכנסה עליכם לדרוש אותה באופן פוזיטיביהחזרי מס ונקודות זיכוי לחיילים משוחררים ולא רק לקוות שהיא תופיע בתלוש השכר שלכם, שכן ברוב המקרים המעביד שמדווח עליכם לא מודע לעובדה שסיימתם שירות צבאי מלא ואתם זכאים לנקודות זכות וברוב המקרים הוא גם לא יהיה מודע להטבה הזו.

לכן, כאשר חיילת או חייל משוחרר מתחילים לעבוד במקום עבודה לאחר הצבא הם צריכים לבקש למלא טופס 101, כאשר במסגרת מילוי טופס זה יש לדווח על תאריכי השירות הצבאי. את הטופס הזה ישלח המעביד למס הכנסה והוא יהיה אחראי לזכות אתכם באותן נקודות זכות שמגיעות לכם.

בשביל לוודא שאכן הדבר נקלט במערכות של מס הכנסה עליכם לוודא זאת באמצעות תלוש השכר שלכם כאשר הדבר יופיע תחת הסעיף של נקודות זכות. במקרה של חיילת משוחררת ששירתה שירות צבאי או לאומי של 22 חודשים לפחות יהיו 4.75 נקודות זכות בלוש השכר אל מול 4.25 נקודות זכות שלהן יהיה כדאי חייל משוחרר ששירת שירות צבאי או לאומי במשך זמן מינימום של 23 חודשים. במידה ואנו רואים כי חלה תקלה או הנתונים של נקודות הזכות שלנו אינן נכונות כנראה שאנו לא מקבלים את ההטבה לה זכאים חיילים משוחררים ועל כן עלינו לשוחח עם המעסיק שלנו או מנהלת החשבונות של העסק בכדי למלא מחדש טופס 101 בגין אותם אי דיוקים ולוודא שאכן הם עודכנו במשכורות לאחר מכן.

מה נעשה אם לא קיבלנו את ההטבה לה אנו זכאים?

במידה ואינה קבלתם את ההטבה לה אתם זכאים בתור חיילות וחיילים משוחררים אין מה לדאוג שכן מס הכנסה יתנו לכם החזר מס במידה ותדרשו אותו. יש לציין שתי נקודות חשובות כאשר הראשונה היא שההחזר אינו יגיע אם לא תגישו בקשה להחזר ונקודה שנייה לא פחות חשובה היא שתוכלו לדרוש את ההחזר עד שש שנים לאחר שנת המס בגינה מבוקש ההחזר. מה שתצטרכו לעשות הוא למלא טופס בגין בקשה להחזרי מס ויש איתו להגיש למס הכנסה את כל המסמכים הרלוונטיים בגין הבקשה, כאשר במקרה שלכם זה יהיה תלושי השכר בהם לא קיבלתם את נקודות הזכות להם אתם זכאים ובנוסף לכך גם תעודת שחרור שתוכיח שאתם אכן זכאים לאותן נקודות זכות ועל היותכם חיילים משוחררים.

חיילים משוחררים והתחלתם כבר לעבוד? ייתכן מאוד שמגיעים לכם החזרי מס הכנסה עבור השנים בהן עבדתם מאז השתחררתם מן השירות הצבאי. מדוע נחשב החזר מס לחיילים משוחררים לתחום שעומד בפני עצמו ומדוע חיילים משוחררים נהנים מהסתברות גבוהה יותר לקבלת החזרי מס? על כך נספר לכם ממש כאן בשורות הבאות.

חישוב דרגות מס

חייל משוחרר – לא רק שלב בחיים

חיילים משוחררים הם בעצם חיילים לאחר שחרור משירות צבאי. על העובדה הפשוטה הזאת אפשר להסתכל כעל שלב חיים כמו כל שלב אחר, אבל בפועל מדובר בהרבה מעבר לכך. חייל משוחרר הוא לא רק שלב בחיים, אלא גם מעמד אזרחי. חיילים משוחררים נהנים משורה של הטבות ותנאים שמיועדים לאפשר להם לצלוח את התקופה שמהשחרור מהצבא ועד להסתגלות מלאה לשוק העבודה. חיילים משוחררים נהנים ממענקים שונים, מהטבות מס בעבודות מועדפות ומהטבות מס בכלל. בהתאם לכך, כל הכנסה שבגינה שילמתם מס הכנסה במהלך התקופה בה הייתם מוגדרים כחיילים משוחררים, עשויה להיות הכנסה שבגינה הייתם אמורים לשלם פחות מס ולכן אולי מגיע לכם החזר מס לחיילים משוחררים.

באילו מקרים אתם עשויים להיות זכאים להחזר?

החזר מס לחיילים משוחררים הוא בדיוק כמו החזר מס לכל עובד אחר במשק. החזר המס משקף למעשה תשלום של מס עודף של העובד לאורך שנת המס, ובהתאם לכך הצורך להחזיר לעובד את המס העודף ששילם. מצב זה של תשלום מס עודף יכול להיווצר בעיקר בגין שינויים תעסוקתיים ומשפחתיים שחווה העובד וכאשר מכניסים אל המשוואה גם את ההטבות המגוונות שלהן זוכים חיילים משוחררים, הרי שההסתברות של החזר מס לחיילים משוחררים היא אפילו גבוהה יותר מזו של החזר מס לכל עובד אחר. ככלל, אתם עשויים להיות זכאים להחזר מס אם למשל לא זכיתם לקבל הטבות מס שהייתם זכאים להם כחיילים משוחררים, אם לא זכיתם לקבל אותן באופן מלא וממצה או בכל מקרה אחר שחל גם על עובדים אחרים, קרי שינויים תעסוקתיים ומשפחתיים שחוויתם במהלך שנות העבודה שלכם מאז השתחררתם מהצבא.
ראו גם: הסבר מדרגות מס

https://www.youtube.com/watch?v=rXnC1Yj9bro

איך מבקשים ואיך מקבלים את ההחזר?

החזר מס לחיילים משוחררים ניתן לאחר בדיקת זכאות המבוצעת על ידי גורמים מקצועיים המציעים את השירות של החזרי מס לציבור העובדים הרחב. גם אם אתם לא ממש מודעים לאיזושהי סיבה ספציפית שבגינה אתם עשויים להיות זכאים לקבלת החזר מס לחיילים משוחררים, כדאי לפנות לגורם מקצועי כזה ולפחות לבצע בדיקת זכאות. אם נמצאתם זכאים, ידאג אותו גורם מקצועי להגיש בקשה מסודרת לרשויות המס ובתוך מספר שבועות אתם צפויים לקבל את החזרי המס המגיעים לכם, היישר מרשות המיסים אל חשבון הבנק שלכם. שום דבר לא מובטח ושום דבר לא ודאי, אבל כחיילים משוחררים יש לכם סיכוי טוב להיות זכאים להחזר מס. שווה לנסות.

החזרי מס לחיילים משוחררים

החזרי מסים לחיילים משוחררים מתבססים על נקודות זיכוי והכנסות שנתיות. מעבר לכך, אפשר לקבל החזרי מס על בסיס נתונים אישיים כמו סטטוס זוגי, וכיוצא בזה. באופן עקרוני, נקודות זכות במס הכנסה יכולות לזכות בהפחתת המסים המשולמים למס הכנסה. באם נקודות הזכות משוקללות לתוך החישוב של מס הכנסה, הרי שהם פשוט מורידים את הסכום מהחישוב הכללי, ומעניקים פחות תשלומי מיסים. אם הן אינן משוקללות, הרי שניתן לחזור עד שש שנים אחורה, ורטרואקטיבית לקבל את הכספים שבעבר היו יכולים להתקזז מההכנסה.

החזרי מס לחיילים משוחררים

באילו מצבים ניתן לקבל החזרי מס לחיילים משוחררים?

במקרים בהם הושלם שירות צבאי מלא, או לפחות שנה משירות צבאי – אפשר שתהיינה אפשרות לקבל החזרי מס. אם השחרור מהצבא היה בעקבות בעיה רפואית, זוהי סיבה נוספת שיכולה לקבל החזרי מס. נקודות הזיכוי, יכולות להיות מחושבות על פי מספר החודשים שאותו אדם שירת בצה"ל, ואפילו במשטרה. חיילים משוחררים ששירתו 23 חודשים ומעלה יכולים להיות זכאיים לשתי נקודות זיכוי שנתיות. חיילים משוחררים אשר שירתו תקופה הפחותה מ-23 חודשים, יוכלו לקבל נקודת זיכוי שנתית אחרת.

כך או כך, חיילים משוחררים שמרוויחים ומקבלים משכורות שאין עבורן את דרגת המס הקבועה בחוק, יקבלו פטור מתשלומים למס הכנסה. 

לא רק זה, אלא גם אנשים שהשלימו שירות לאומי, יכולים לקבל החזרי מס. אם השירות הלאומי ארך שנתיים, הרי שתהייה אפשרות לקבל 2 נקודות זיכוי בשנה. באם השירות ארך כשנה, ייתכן שיהיה מדובר בתריסרית נקודת הזיכוי החודשית.  

כך שנדמה ששירות בצה"ל, במשטרה, במשמר הגבול, כמו גם בשירות לאומי – יכול לאפשר קבלה של נקודות זיכוי במס, מה שיכול להשפיע על היכולת לקבל קיזוז במס בשנת המס עצמה, או החזר מס רטרואקטיבי עבור התקופה בה הייתה אפשרות לקבל זיכוי ממס אך זה לא התרחש עקב כך שהנתונים לא שוקללו לתוך החישוב המיסים מההכנסה.

החזרי מס על הכנסות?

נוסף על כך, באופן נהדר, גם מענק השחרור הוא פטור במס. אם כי, מענקי עבודות מועדפות, אכן מחושבות עם מס. כאשר המס נקבע על פי ההכנסה השנתית של החייל המשוחרר. במקרים בהם חייל משוחרר עובד בשתי עבודות או יותר, יש עניין לעשות תיאום מס – וייתכן שתהיה אפשרות לקבל על כך גם הטבות מס שונות, בהתאם לגובה ההכנסות.

באופן כללי, בהינתן עבודה שכירה, יש עניין למלא טופס 101, ולמסור למנהלי החברה שעובדים בה. עם הטופס, להוסיף תעודת שחרור או תעודה של סיום שירות. במידה ועוסקים בעסק עצמאי, יש עניין למלא טופס 1301, אליו גם כן מצרפים תעודת שחרור או תעודת סיום שירות.

באם הסתיימה שנת המס, חיילים משוחררים יכולים להגיש את הבקשה להחזרי מס. את הבקשה ניתן גם לבצע דרך פלטפורמה מקוונת שמאפשרת לאזרחים לקבל שירותים שכאלו.

הזיכוי יכול להיות מוענק עבור עבודה בשכר, עבור כל תחום עיסוק וענף, כמו גם ענף השירותים. הזיכוי ניתן באמצעות נקודות זיכוי, שמאפשרות להפחית את המס המתקבל מההכנסה. נקודת זיכוי חודשית אחת בשנת 2021, שווה 218 ₪ בהחזרי מס. אם כי, ניתן לבחון את שוויה של נקודת מס, מהסתכלות שנתית. כלומר, אם ניקח את המספר 218 ונכפיל אותו פר 12 חודשים, נוכל לקבל את הסכום: 2,616 ₪, שזה סכום יפה לכל הדעות, לא רק בגלל שהוא אסתטי להפליא.

על כן, במידה והמאמר תמך את הבנתך, ונדמה שיש עניין להמשיך את השיח – נשמח להיות בקשר ולעזור כמידת הניתן. תודה על קריאתך.

בנוסף, אתם יכולים לנסות לקבל החזר מס באינטרנט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
תוכן עניינים
לשיחת ייעוץ חינם התקשרו או השאירו פרטים
מאמרים אחרונים
משרד להחזרי מס בשוהם

  על פי הדוחות של משרד האוצר עצמו, בקופת המדינה שוכבים עשרות מיליארדי שקלים המגיעים לישראלים כהחזרי מס ואין להם כל דורש. האם זה אומר

קרא עוד »
החזרי מס לשכירים

גם אם אתם עובדים שכירים, ייתכן מאוד שמגיעים לכם החזרי מס, במיוחד אם לאורך השנה האחרונה עברתם בין מקומות עבודה, עבדתם רק במשך חלק מהשנה

קרא עוד »
משרד להחזרי מס בחריש

  על פי הדוחות של משרד האוצר עצמו, בקופת המדינה שוכבים עשרות מיליארדי שקלים המגיעים לישראלים כהחזרי מס ואין להם כל דורש. האם זה אומר

קרא עוד »
התקשרו עכשיו!

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!