מס הכנסה חיילים משוחררים

מס הכנסה ומדינת ישראל מכירות מזה זמן רב בחשיבות של השירות בצה״ל ובשירות הלאומי ולכן כל מי ששירת תקופת שירות מלאה על פי הקריטריונים או חלק ממנה, זכאי לנקודות זכות במס הכנסה.

על ידי נקודות הזכות האלה, מס הכנסה למעשה פוטר את החיילים המשוחררים מתשלום מסחישוב מס ההכנסה לחיילים משוחררים הכנסה באופן חלקי כמובן כאשר גם הפטור הזה בנקודות ניתן רק עד תקרה מסויימת. יש לציין כי הפטור ואותן נקודות זכות מגיעים לא רק לחיילים משוחררים אלא גם לבנות ובנים שסיימו שירות לאומי במשטרת ישראל לדוגמא, משמר הגבול, או כל שירות לאומי אחר.

ההטבה במס לאותם חיילות וחיילים משוחררים תהיה בתוקף למשך 36 חודשים מהחודש האחרון של שירות החובה של החיילת או החייל. כלומר, במידה והחלטתם לא לעבוד שנה לאחר השחרור, תוכלו להנות מאותן הטבות מס בדמותן של נקודות הזכות רק למשך 24 חודשים. בשורה התחתונה היא שהפז״מ של נקודות הזכות מתחיל לדפוק, ברגע שהפז״מ הצבאי שלכם סיים לדפוק ולא ניתן לצבור או להשהות את פרק הזמן הזה ולהתחיל לספור את ה-36 חודשים מהרגע שהחלטנו להיכנס לשוק העבודה.

כיצד נראה את ההטבה בפועל?

בשביל לקבל את ההטבה הזו של נקודות הזכות ממס הכנסה עליכם לדרוש אותה באופן פוזיטיביהחזרי מס ונקודות זיכוי לחיילים משוחררים ולא רק לקוות שהיא תופיע בתלוש השכר שלכם, שכן ברוב המקרים המעביד שמדווח עליכם לא מודע לעובדה שסיימתם שירות צבאי מלא ואתם זכאים לנקודות זכות וברוב המקרים הוא גם לא יהיה מודע להטבה הזו.

לכן, כאשר חיילת או חייל משוחרר מתחילים לעבוד במקום עבודה לאחר הצבא הם צריכים לבקש למלא טופס 101, כאשר במסגרת מילוי טופס זה יש לדווח על תאריכי השירות הצבאי. את הטופס הזה ישלח המעביד למס הכנסה והוא יהיה אחראי לזכות אתכם באותן נקודות זכות שמגיעות לכם.

בשביל לוודא שאכן הדבר נקלט במערכות של מס הכנסה עליכם לוודא זאת באמצעות תלוש השכר שלכם כאשר הדבר יופיע תחת הסעיף של נקודות זכות. במקרה של חיילת משוחררת ששירתה שירות צבאי או לאומי של 22 חודשים לפחות יהיו 4.75 נקודות זכות בלוש השכר אל מול 4.25 נקודות זכות שלהן יהיה כדאי חייל משוחרר ששירת שירות צבאי או לאומי במשך זמן מינימום של 23 חודשים. במידה ואנו רואים כי חלה תקלה או הנתונים של נקודות הזכות שלנו אינן נכונות כנראה שאנו לא מקבלים את ההטבה לה זכאים חיילים משוחררים ועל כן עלינו לשוחח עם המעסיק שלנו או מנהלת החשבונות של העסק בכדי למלא מחדש טופס 101 בגין אותם אי דיוקים ולוודא שאכן הם עודכנו במשכורות לאחר מכן.

מה נעשה אם לא קיבלנו את ההטבה לה אנו זכאים?

במידה ואינה קבלתם את ההטבה לה אתם זכאים בתור חיילות וחיילים משוחררים אין מה לדאוג שכן מס הכנסה יתנו לכם החזר מס במידה ותדרשו אותו. יש לציין שתי נקודות חשובות כאשר הראשונה היא שההחזר אינו יגיע אם לא תגישו בקשה להחזר ונקודה שנייה לא פחות חשובה היא שתוכלו לדרוש את ההחזר עד שש שנים לאחר שנת המס בגינה מבוקש ההחזר. מה שתצטרכו לעשות הוא למלא טופס בגין בקשה להחזרי מס ויש איתו להגיש למס הכנסה את כל המסמכים הרלוונטיים בגין הבקשה, כאשר במקרה שלכם זה יהיה תלושי השכר בהם לא קיבלתם את נקודות הזכות להם אתם זכאים ובנוסף לכך גם תעודת שחרור שתוכיח שאתם אכן זכאים לאותן נקודות זכות ועל היותכם חיילים משוחררים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
תוכן עניינים
לפרסום כתבה באתר
מאמרים אחרונים
משרד להחזרי מס בחיפה

  על פי הדוחות של משרד האוצר עצמו, בקופת המדינה שוכבים עשרות מיליארדי שקלים המגיעים לישראלים כהחזרי מס ואין להם כל דורש. האם זה אומר

קרא עוד »
מס לחיילים משוחררים

הסוגיה של שיעור המס שיחול על חיילים משוחררים היא סוגיה שנדונה בציבוריות הישראלית כנראה מאז קום המדינה ואולם בשנים האחרונות נחקקו בישראל מספר חוקים שבאו

קרא עוד »