החזר מס - מחשבון אונליין:

מי זכאי להחזר מס?

בקצרה, כל מי ששילם מס הכנסה עודף, מעבר למה שהיה צריך לשלם, זכאי להחזר מס. השאלה הנכונה אם כן, היא לא מי זכאי להחזר מס, אלא מי משלם מס עודף מעבר למה שהיה צריך לשלם, והתשובה היא שישנן מספר סיטואציות ובראשן שינויים תעסוקתיים ושינויים במצב משפחתי, שבהן עשוי עובד שכיר או עצמאי, להיות מחויב בשיעור מס גבוה יותר ממה שהוא אמור לשלם. במקרה כזה, אכן מגיעים לאותו עובד או עצמאי החזרי מס בגין עודף המס ששילם, ועל כך נדבר בשורות הבאות.

חישוב החזר מס

איך בודקים זכאות להחזרי מס?

מבחינה טכנית, בדיקת זכאות להחזרי מס מבוצעת באמצעות אנשי מקצוע כדוגמת רואי חשבון או מנהלי חשבונות, הבודקים את הנתונים של האדם המבקש את ההחזרים. בדיקה זו אינה מבוצעת מול המספרים בפועל, אלא על בסיס כללי אצבע, וזה המקום לציין למעשה את התנאים שקובעים מי זכאי להחזר מס. במסגרת הבדיקה, נבחנת ההיסטוריה של העובד במהלך 6 שנות המס האחרונות, שהן פרק הזמן לו רשאי אדם לבקש החזרי מס רטרואקטיבית. במסגרת הבדיקה, נבחן למשל האם העובד עזב מקום עבודה אחד ועבר למקום עבודה אחר, האם העובד לא עבד במשך חודש אחד או יותר במהלך שנת מס מסוימת, האם העובד התחתן, התגרש, התחיל לשלם מזונות, הפך להורה וכן הלאה. כל אחד מהפרמטרים האלה, יכולים להשפיע על גובה חבות המס של העובד ואם פרמטרים אלה לא נלקחו בחשבון, הרי שהעובד שילם מס גבוה יותר ממה שהיה אמור לשלם, ולכן מגיעים לו החזרי מס.

ראו גם. הסבר נקודות זכות מס הכנסה

הבדיקה ברשות המיסים

במידה והגורם המקצועי אליו פניתם מוצא סיבות טובות שיכולות להעיד על כך שעשויים להגיע לכם החזרי מס, יגיש אותו גורם מקצועי בקשה רשמית מסודרת לרשות המיסים. רשות המיסים עצמה מבצעת בדיקה יותר יסודית ומדויקת, ובוחנת את סך המס ששילם העובד לאורך השנים הנבחנות, אל מול חבות המס שלו בפועל, בהתאם למידע המסופק לרשות המיסים במסגרת הבקשה ובמסגרת מידע נוסף שיכולה הרשות להשיג ממרשם האוכלוסין ומרישומיה היא. במידה ואכן מתברר שהעובד שילם מס גבוה יותר שלא היה אמור לשלם, מחשבת רשות המיסים את גובה החזרי המס ומעבירה אותם ישירות אל חשבון הבנק של המבקש.

כמה זמן זה לוקח וכמה זה עולה?

אם על השאלה מי זכאי להחזר מס אתם יכולים לענות "אני", אתם רוצים לפנות לאחד מהגורמים המקצועיים המציעים את השירות של החזרי מס וישנם לא מעט כאלה. אותם גורמים מקצועיים יטפלו לכם בכל התהליך ובתמורה יגבו מכם עמלה שיכולה לנוע בין 7% ועד 30% מגובה ההחזר שייקבע לכם. התהליך כולו יכול להימשך בין חודש לארבעה חודשים, אם כי בשנה האחרונה פועלת רשות המיסים לזרז את התהליך לכדי חודש אחד בכל המקרים.

פורטל מיסים וכלכלה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
תוכן עניינים
לפרסום כתבה באתר
מאמרים אחרונים
החזר מס בגין תרומות

החזר מס בגין תרומות באופן עקרוני, החוק במדינת ישראל מספר כי תרומות מעל 190 ₪ (מעודכן לינואר בשנת 2020), יכולות לאפשר החזרי מס. זאת כאשר,

קרא עוד »
משרד להחזרי מס באילת

  על פי הדוחות של משרד האוצר עצמו, בקופת המדינה שוכבים עשרות מיליארדי שקלים המגיעים לישראלים כהחזרי מס ואין להם כל דורש. האם זה אומר

קרא עוד »