מדרגות מס

אם אתם מנסים לברר עם עצמכם על פי מה גובים מכם מס הכנסה ואיך נקבע שיעור מס ההכנסה שבו אתם מחויבים מדי חודש, אחד המושגים החשובים שאתם צריכים להכיר הוא המושג דרגות מס או מדרגות מס. מה אומרות בעצם הדרגות הללו, איך זה משפיע על סך המס שאתם משלמים מדי חודש והאם ישנם פרמטרים נוספים שמשפיעים על חבות המס שלכם? על כך בשורות הבאות.

איור איש עסקים בורח ממס

מה זה מדרגות מס?

ככלל, עולם המיסים נחלק למיסים רגרסיביים ומיסים פרוגרסיביים. מס רגרסיבי הוא מס שנקבע בשיעור אחיד לכל האוכלוסייה, ללא קשר למצבו הכלכלי או להיקף ההכנסות של כל אזרח. מע"מ הוא דוגמא למס רגרסיבי שחל בשיעור של 17% על כל סוגי המוצרים ועל כל האזרחים באופן אחיד. מס פרוגרסיבי הוא מס שנגבה מאדם בהתאם להיקף הכנסותיו ומצבו הכלכלי והדוגמא הקלאסית למס פרוגרסיבי כזה היא מס הכנסה. ככל שאתם מרוויחים פחות, כך שיעור המס שייגבה מכם הוא נמוך יותר ולהיפך. איך נקבע השיעור המדויק? על פי מדרגות מס.
מדינת ישראל הגדירה מספר מדרגות מס שנבדלות זו מזו בשני פרמטרים. פעם אחת כל דרגת מס חלה על הכנסות בהיקף מסוים ופעם שניה כל דרגת מס מגדירה את שיעור המס שחל על הכנסה בכל היקף כזה שנקבע. כך למשל (המספרים לשם הדגמה בלבד ואינם משקפים את המציאות), אדם שמרוויח בין 6000 שקלים בחודש ל-10000 שקלים בחודש יימצא בדרגת המס הראשונה ובדרגת מס זו חל מס הכנסה בשיעור של 10% על ההכנסות. דרגת המס השנייה תהיה בין 10000 שקלים בחודש ועד 20000 שקלים בחודש ובדרגת מס זו חל מס הכנסה בשיעור של 20% על ההכנסות וכן הלאה.
ראו גם: תוך כמה זמן מקבלים החזר מס?

מהי מדרגת המס שלכם?

דרגת המס שלכם היא עניין שקל מאוד לברר. באתר האינטרנט של רשות המיסים ישנו מחשבון שמאפשר לכם להכניס את השכר החודשי שלכם ולקבל את דרגת המס בה אתם נמצאים מבין שורה של מדרגות מס. בהתאם לדרגת המס בה אתם נמצאים, תוכלו לדעת מהו שיעור המס שחל על ההכנסות שלכם ולהסביר מדוע נגבה מכם מס הכנסה בהיקף שהוא נגבה. יחד עם זאת, המס שתשלמו בפועל נקבע לא רק על סמך ההכנסות שלכם, אלא גם על פי הפטורים שאתם זכאים להם על פי חוק. כך למשל, אם חד הורית זכאית להטבות מס, חייל משוחרר, נכה, אזרח ותיק, אב שמשלם מזונות וכן הלאה – כל אלה זכאים להטבות מס. הטבות מס אלה ניתנות בצורת נקודות זיכוי ונקודות זיכוי אלה גם יכולות לשנות את המיקום שלכם בתוך סולם של מדרגות מס וגם לקבוע "הנחה" על שיעור המס הקבוע בכל דרגת מס. אתם רק צריכים לוודא שמי שעורך את תלוש השכר שלכם יודע מהי דרגת המס שלכם וכמה נקודות זיכוי יש לכם.

ראו גם: החזר מס לחיילים משוחררים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
תוכן עניינים
לפרסום כתבה באתר
מאמרים אחרונים
נקודות זיכוי- ילד נכה

הורים לילדים נכים, מקבלים נקודות זיכוי כהטבה ממס הכנסה. במצב בו ההורים נפטרו, או אינם מסוגלים לתפקד, הטבת המס תינתן לאחד האחים או לאפוטרופוס אחר.

קרא עוד »