למי מגיעים החזרי מס ?

אחת השאלות הנפוצות שעולות בפן הכלכלי היא למי מגיעים החזרי מס. במדריך הקצר הבא נציג בפניכם את הרשימה של הזכאים להחזרי מס בישראל, רק חשוב להבין כי לא מדובר ברשימה מלאה, אלא בקבוצות גדולות באוכלוסיה במדינת ישראל.

שכירים בישראל

לשכירים רבים בישראל מגיעים החזרי מס. למעלה מ-8 מיליארד ש“ח כסכום של החזרים לשכירים נמצאים אי שם במס הכנסה מבלי שאף אחד ידרוש אותם. זה מאוד מוזר שיש כל כך הרבה אנשים שפשוט סתם בשל היותם לא מעוניינים ללמוד את התחום ולברר האם הכסף הזה בכלל מגיע להם או לא רוצים להתעסק עם הבירוקרטיה שכרורכה בתהליך, מפסידים מאות ואלפי שקלים. הרי מדובר בכסף שמגיע לכם בצורה חוקית. אחת הסיבות ששכירים רבים מקבלים החזרי מס היא משום שהם עבדו בכמה מקומות עבודה או החליפו מקומות עבודה בשנה אחת. הסיבה לכך היא משום שעל פי מערכת המס במדינת ישראל, קיימת יציבות לאורך כל השנה במשכורת של שכירים ולכן אם נוצר מצב של חוסר יציבות יש אי התאמה בין המיסים שנגבו לבין אלה שהיו אמורים להיגבות.

חיילים בישראל

חיילים שהשתחררו משירות צבאי או מתנדבים שסיימו שירות לאומי יכולים להנות מהחזרי מס. את ההחזרים ניתן לדרוש ממס הכנסה עד שש שנים לאחור ולכן אם גיליתם כי מגיעים לכם החזרי מס, חשוב לעשות את התהליך של הגשת הבקשה כמה שיותר מהר.

אזורים גיאוגרפיים

אזורי פריפריה במדינת ישראל מוגדרים כ – “אזורי עדיפות לאומית“. אזרחים שמתגוררים באזורים הללו מקבלים הטבות מס רבות כולל החזרי מס לשכירים.

מוגבלות רפואית

מדינת ישראל מעניקה הטבות מס לסובלים ממגון רחב של מחלות ובעיות רפואיות. המטרה היא לסייע בתהליך ההתמודדות, בעיקר כאשר אחד או שניים מההורים צריכים לטפל בילדים באופן צמוד מה שמוביל לקשיים כלכליים מורכבים.

הנה עוד כמה מהמקרים הפופולאריים בהם לאזרחים במדינת ישראל מגיע החזרי מס:

  • כשעובד לא הגיש בקשה להקלות בחישובי המס כמו למשל בקשה לפטור ממס הכנסה.
  • כאשר עובד עבר כמה מקומות עבודה או הועסק בכמה מקומות ולא ערך תיאום מס.
  • כאשר לעובד נולד ילד במהלך שנת המס והוא לא עדכן על כך את המעסיק שלו.
  • כשעובדת יצאה לחופשת לידה ביולי 2016 וחזרה לעבוד בפברואר 2017
  • כאשר עובר פוטר או מתפטר ואינו עובד בחלק מחופשת המס
  • כשעובד נשוי ואב לילד בן שלוש פוטר בסוף חודש יולי, נוכה ממשכורתו מס הכנסה, קיבל דמי אבטלה במשך כמה חודשים מבלי לחשב את נקודות המס שמגיעות לו.
  • כשעובד מפריש באופן עצמאי סכום כסף לביטוח פנסיוני.
  • כשמנוכים מהמשכורת של עובד סכומי כסף גבוהים ממה שהיה אמור לשלם.

אם אתם חושבים או לא בטוחים שמגיעים לכם החזרי מס, שווה שלא לוותר על סכומי הכסף הללו ולעשות בירור יסודי לגבי הנושא הזה.

איך מקבלים החזרי מס?

את ההחזר ניתן לבקש לאחר שמסתיימת שנת המס ועד שש שנים מתום שנת המס שעבורה אתם מבקשים את ההחזר. עליכם לאסוף טפסים כמו טופס 106, אישורים מקופות הגמל והבנקים שלרוב מתקבלים רק אחרי חודש אפריל ואז ניתן להגיש בקשה להחזרי מס. ניתן להיעזר ברואה חשבון, חברה מקצועית המתמחה בהחזרי מס או להגיש אותה בלשכת פקיד השומה אליה אתם שייכים. אי אפשר להגיש את הבקשה דרך רשת האינטרנט. שכירים צריכים למלא גם טופס 135 ולצרף את כלל המסמכים הרלוונטיים.

למידע נוסף או סיוע בכל הנושא של החזרי מס, צרו איתנו קשר ונשמח לסייע לכם ולענות לכם על כל שאלה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
תוכן עניינים
לפרסום כתבה באתר
מאמרים אחרונים