החזר מס - מחשבון אונליין:

חישוב מס שבח מקרקעין

מס שבח מקרקעין הוא מס המוטל על רווח הון הנובע ממכירת מקרקעין בישראל או מכירת מניות באיגוד מקרקעין. החל משנת 2014 נכנסה רפורמה חדשה במס שבח מקרקעין, שלפיו לא כולם זכאים לפטור מתשלום. 

חישוב מס שבח מקרקעין- מה הוא מס שבח מקרקעין?

מס שבח מקרקעין הוא מס המוטל על הרווח במכירת דירה. כלומר, הפרש הסכום הכספי בו קניתםחישוב מס שבח מקרקעין את הדירה לסכום בו אתם מוכרים את הדירה. אם קניתם את הדירה ב-700,000 שקלים, ומכרתם אותה ב1.3 מיליון שקלים, מס שבח מקרקעין ייקבע על פי ההפרש ביניהם, כלומר 600,000 שקלים. כפי שציינו, לא כולם נדרשים לשלם מס שבח מקרקעין וישנם רבים שזכאים לפטור. הרפורמה שנכנסה בשנת 2014, גרמה לכך שלא כולם יהיו זכאים לפטור ושאנשים עם יותר מדירה אחת יהיו מחוייבים בתשלום מס שבח מקרקעין. עד שנת 2014, היה פטור גורף אחת ל4 שנים. כך, שאם בעלי הדירות ניהלו את המכירות בהתאם לטווח הזמן הזה הם יכלו להנות מפטור מתשלום המס. הרפורמה שנכנסה ביטלה את הפטור הגורף, כך שכל מי שיש בבעלותו דירה שנייה או יותר מחוייב לשלם 25% מרווח המכירה, עד 60 ימים לאחר שהמכירה בוצעה. 

כיצד מתבצע חישוב מס שבח מקרקעין?

כל אחד שהייתה בבעלותו דירה יודע שסכום הקנייה הוא לא ההוצאה היחידה, והחוק מכיר בכך.חישוב החזרי מס שבח מקרקעין רכישת דירה כוללת בתוכה הוצאות רבות. על מנת לרכוש דירה צריך לשלם לעורך דין, לשלם מס רכישה, כנראה ששילמתם ריביות על המשכנתא שלקחתם. במהלך השנים משלמים כסף רבם על תחזוקת הדירה, וכשמעוניינים למכור את הדירה, אנשים רבים משלמים על מתווך. בנוסף לכך, החוק מכיר בעובדה שערך הדירה עלה גם בזכותכם ולא רק בגלל שוק הנדל״ן. אנשים רבים מבצעים שיפוץ בדירה או ממשים זכויות בנייה ועל ידי כך משביחים את הנכס ומעלים את ערכו. 

אז איך מתבצע חישוב מס שבח מקרקעין? קודם כל, עליכם לקזז את סכום ההוצאות שהוצאתם על הדירה. לשם כך תצטרכו להוכיח את ההוצאות על ידי קבלות (לכן, חשוב לשמור כל קבלה שיש). לאחר מכן, מחשבים את מס השבח בשיטה הליניארית. על פי שיטה זו, מחשבים את מס השבח משנת 2014 ואילך. כלומר, עד שנת 2014 היה פטור גורף מתשלום המס ולכן יש לשלם רק את השנים שלאחר מכן. לשם כך מחשבים את סכום הרווח על כלל השנים, בודקים כמה זה יוצא לכל שנה בנפרד ומחברים את השנים הנחוצות. זהו הסכום עליו תצטרכו לשלם מס שבח. 

חישוב מס שבח מקרקעין- מי זכאי לפטור?ֿ

ניתן לקבל פטור באחת מהסיטואציות הבאות-

  • דירה יחידה למגורים שהייתה בבעלותכם למשך שנה וחצי ומעלה
  • דירה שהתקבלה בירושה (אם היא הדירה היחידה של המוריש, אם היורש הוא בן זוג או צאצא של המוריש או אם המוריש היה זכאי לפטור ממס שבח מקרקעין). 
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
חישוב החזר מס הכנסה
תוכן עניינים
לשיחת ייעוץ חינם התקשרו או השאירו פרטים
מאמרים אחרונים
משרד להחזרי מס בבת ים

  על פי הדוחות של משרד האוצר עצמו, בקופת המדינה שוכבים עשרות מיליארדי שקלים המגיעים לישראלים כהחזרי מס ואין להם כל דורש. האם זה אומר

קרא עוד »
התקשרו עכשיו!

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!