חישוב מס שבח חינם

 

מס שבח הוא מס שנגבה עבור רווחים ממכירת דירה. בעבר היו פטורים רבים ומגוונים עבור מס שבח, אך משנת 2014 נכנסה רפורמה במס שבח, ולא כולם זכאים לפטור ממס זה. מה הוא מס שבח? כיצד מחשבים מס שבח? מי זכאי לפטור מס שבח? ריכזנו עבורכם מגוון תשובות עבור השאלות. 

חישוב מס שבח חינם- מה הוא מס שבח?

מס שבח הוא מס שיש לשלם על הרווח במכירת דירה. מה זה אומר? הפרש הסכום הכספי בוחישוב החזר מס שבח קניתם את הדירה לסכום בו אתם מוכרים את הדירה. כלומר, אם קניתם את הדירה ב-900,000 שקלים, ומכרתם אותה ב1.2 מיליון שקלים, מס השבח ייקבע על פי ההפרש ביניהם, כלומר 300,000 שקלים. כפי שציינו, לא כולם נדרשים לשלם מס שבח וישנם רבים שזכאים לפטור. קודם כל נציין שרק מי שבבעלותו יותר מדירה אחת מחוייב לשלם מס שבח. 

ציינו קודם שב-2014 נכנסה רפורמה במס שבח. עד שנה זו, מס שבח היה רק על הנייר ״מס ספרים״. מה זה אומר? שפשוט לא שילמו אותו. עד שנה זו היה פטור גורף ממס השבח אחת ל-4 שנים. אז בעלי הדירות ניהלו את המכירות כך שהמכירה התבצעה בטווח הזמן הזה, וכך היו נהנים מפטור בתשלום המס. 

בעקבות הרפורמה שנכנסה, הפטור הגורף בוטל, ולכן כל מי שבבעלותו דירה שנייה או יותר, ישלם 25% על הרווח מהמכירה, עד 60 יום לאחר שבוצעה. 

כיצד מתבצע חישוב מס שבח חינם?

ציינו קודם שמס השבח מוטל על הרווח מהמכירה, כלומר סכום המכירה פחות סכום הקנייה. אך, חישוב מס השבח הוא לא בדיוק ככה. 

קודם כל, כל מי שהייתה בבעלותו דירה יודע שסכום הקנייה הוא לא הכסף היחיד שצריך לשלם,חישוב החזרי מס שבח מקרקעין והחוק מכיר בכך. על מנת לרכוש דירה צריך לשלם לעורך דין, לשלם מס רכישה, כנראה ששילמתם ריביות על המשכנתא שלקחתם, יש אנשים שמשלמים על מתווך כשברצונם למכור את הדירה. בנוסף לכך, החוק מכיר בעובדה שערך הדירה עלה גם בזכותכם ולא רק בגלל שוק הנדל״ן. אנשים רבים מבצעים שיפוץ בדירה או ממשים זכויות בנייה ועל ידי כך משביחים את הנכס ומעלים את ערכו. 

אז איך מתבצע חישוב מס שבח חינם? קודם כל, עליכם לקזז את סכום ההוצאות שלכם על הדירה. על מנת לקזז אותן עליכם להוכיח את ההוצאות על ידי קבלות, לכן חשוב תמיד לשמור קבלות על כל הוצאה. לאחר מכן, יש לחשב את מס השבח בשיטה הליניארית. שיטה זו אומרת שאם עד שנת 2014 היה פטור גורף, עליכם לשלם מס שבח רק לאחר מכן. כלומר, עליכם לחשב את סכום הרווח על כלל השנים ולבדוק כמה זה יוצא לכל שנה. כך, תוכלו לחשב את הרווח רק על השנים שאחרי 2014. זהו הסכום עליו תצטרכו לשלם מס שבח. 

חישוב מס שבח חינם- מי זכאי לפטור?

למרות שנכנסה הרפורמה בשנת 2014 שקובעת שכבר אין פטור גורף, עדיין יש אפשרות לקבל פטור ממס שבח. ניתן לקבל פטור באחת מהסיטואציות הבאות-

דירה יחידה למגורים שהייתה בבעלותכם למשך שנה וחצי ומעלה- כל עוד יש ברשותכם דירה אחת והדירה הייתה בבעלותכם (בין אם השכרתם או התגוררתם בה) לתקופה של 18 חודשים לפחות, אתם זכאים לפטור. 

דירה שהתקבלה בירושה- ישנם שלושה תנאים שיאפשרו קבלת פטור על דירה בירושה-

  • הדירה היחידה של המוריש
  • היורש הוא בן זוג או צאצא של המוריש
  • אם המוריש היה זכאי לפטור מס שבח על הדירה, הפטור עובר לידי היורש בלי קשר למספר הדירות שברשותו. 

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
תוכן עניינים
לפרסום כתבה באתר
מאמרים אחרונים
חישוב מס שבח מקרקעין

מס שבח מקרקעין הוא מס המוטל על רווח הון הנובע ממכירת מקרקעין בישראל או מכירת מניות באיגוד מקרקעין. החל משנת 2014 נכנסה רפורמה חדשה במס

קרא עוד »
משרד להחזרי מס באילת

  על פי הדוחות של משרד האוצר עצמו, בקופת המדינה שוכבים עשרות מיליארדי שקלים המגיעים לישראלים כהחזרי מס ואין להם כל דורש. האם זה אומר

קרא עוד »