החזר מס לעצמאים

החזרי מס הכנסה הם החזרים שעשויים להגיע לכל אדם שמשלם מס הכנסה, בין שמדובר בשכיר ובין שמדובר בעצמאי. כשבוחנים את המקרה של החזר מס לעצמאים, אפשר בהחלט לזהות מספר הבדלים לעומת המקרה של החזר לשכיר, הבדלים שנובעים מאופי ניהול החשבונות בשני המקרים, ועל כך נדבר בשורות הבאות.

איור חישוב מס

ההבדלים המרכזיים בין שכירים ועצמאים

שכיר הוא אדם שעובד במקום עבודה ומקבל שכר קבוע בכל חודש וחודש. בתנאים אלה, קל מאוד לחשב את המס השנתי ולהחיל אותו על שכרו של העובד ברמה החודשית. בהתאם לכך, ההסתברות להיווצרות החזרים לשכירים היא נמוכה יותר, פשוט מכיוון שהדברים הם קבועים יותר, ידועים יותר ומובנים יותר וההסתברות לטעויות היא נמוכה יותר. יחד עם זאת, שכירים גם הרבה פחות מודעים לכל הנושא של התנהלות המס שלהם, שמנוהלת כולה על ידי רואה החשבון או מנהל החשבונות של בית העסק בו הם עובדים. במצב זה, אם שכיר כלשהו מחליף מקום עבודה, מתפטר או מפוטר במהלך השנה, חווה שינויים במצבו המשפחתי וכן הלאה, ייתכן מאוד שהוא כלל לא יטרח לבחון את ההשפעה על חבות המס שלו, מה שיוביל להצטברות של עודף מס.

ראו גם: תוך כמה זמן מקבלים החזר מס?

אצל עצמאים הסיפור הוא שונה לחלוטין. עצמאים משלמים מס הכנסה בגין הרווח שלהם בעסק, ורווח זה יכול להשתנות מחודש לחודש, לעיתים בצורה דרמטית, הן בגין שינויים בהיקף ההכנסות והן בגין שינויים בהיקף ההוצאות. בהתאם לכך, מקדמות מס הכנסה שלהם נקבעות באופן ממוצע ועל בסיס תחזיות, מה שבהחלט הופך את האופציה של החזר מס לעצמאים לאופציה סבירה מאוד. יחד עם זאת, החזרים אלה מחושבים בכל סוף שנה במסגרת הדו"ח השנתי שמגיש רואה החשבון למס הכנסה ולכן הנושא מטופל משנה לשנה מבלי שנצברים החזרים משמעותיים.
ראו גם: חישוב מדרגות מס

החזר מס לעצמאים – יכול להיות מאוד משמעותי

אחרי שאמרנו את כל זה, עצמאים שמגלגלים מחזורים גדולים, יכולים בהחלט לחוות סיטואציה בה הם משלמים לאורך השנה שיעורי מס גבוהים, שבסופו של דבר מתבררים כגבוהים מאוד, מה שיוביל לקבלת החזר מס לעצמאים עם הגשת הדו"ח השנתי ובהיקף משמעותי מאוד. בהיבט זה יש לומר כי גם עצמאים חווים מצבים של מעבר בין מנהלי חשבונות ורואי חשבון, מעבר בין עבודה שכירה לעסק עצמאי ולהיפך, שינויים במצב משפחתי וכן הלאה, וגם עבור עצמאים, שינויים אלה יכולים לבוא לידי ביטוי בצורת החזר מס לעצמאים.

אם אתם עצמאים ואתם חושבים שמגיעים לכם החזרי מס, כדאי לפנות לגורם מקצועי המתמחה ספציפית בתחום זה, שיבדוק עבורכם את הזכאות שלכם להחזר מס ובמידה וזכאות הזאת אכן קיימת, גם יבצע את כל הפרוצדורות הנדרשות לקבלת ההחזרים בהקדם. את כל נושא הטיפול בהחזר יכול לבצע עבורכם גם רואה החשבון, אבל לא כל רואי החשבון אוהבים להתעסק בזה.

פורטל כלכלה ומיסים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
תוכן עניינים
לפרסום כתבה באתר
מאמרים אחרונים