החזר מס - מחשבון אונליין:

החזר מס לעצמאים

החזרי מס הכנסה הם החזרים שעשויים להגיע לכל אדם שמשלם מס הכנסה, בין שמדובר בשכיר ובין שמדובר בעצמאי. כשבוחנים את המקרה של החזר מס לעצמאים, אפשר בהחלט לזהות מספר הבדלים לעומת המקרה של החזר לשכיר, הבדלים שנובעים מאופי ניהול החשבונות בשני המקרים, ועל כך נדבר בשורות הבאות.

איור חישוב מס

ההבדלים המרכזיים בין שכירים ועצמאים

שכיר הוא אדם שעובד במקום עבודה ומקבל שכר קבוע בכל חודש וחודש. בתנאים אלה, קל מאוד לחשב את המס השנתי ולהחיל אותו על שכרו של העובד ברמה החודשית. בהתאם לכך, ההסתברות להיווצרות החזרים לשכירים היא נמוכה יותר, פשוט מכיוון שהדברים הם קבועים יותר, ידועים יותר ומובנים יותר וההסתברות לטעויות היא נמוכה יותר. יחד עם זאת, שכירים גם הרבה פחות מודעים לכל הנושא של התנהלות המס שלהם, שמנוהלת כולה על ידי רואה החשבון או מנהל החשבונות של בית העסק בו הם עובדים. במצב זה, אם שכיר כלשהו מחליף מקום עבודה, מתפטר או מפוטר במהלך השנה, חווה שינויים במצבו המשפחתי וכן הלאה, ייתכן מאוד שהוא כלל לא יטרח לבחון את ההשפעה על חבות המס שלו, מה שיוביל להצטברות של עודף מס.

ראו גם: תוך כמה זמן מקבלים החזר מס?

אצל עצמאים הסיפור הוא שונה לחלוטין. עצמאים משלמים מס הכנסה בגין הרווח שלהם בעסק, ורווח זה יכול להשתנות מחודש לחודש, לעיתים בצורה דרמטית, הן בגין שינויים בהיקף ההכנסות והן בגין שינויים בהיקף ההוצאות. בהתאם לכך, מקדמות מס הכנסה שלהם נקבעות באופן ממוצע ועל בסיס תחזיות, מה שבהחלט הופך את האופציה של החזר מס לעצמאים לאופציה סבירה מאוד. יחד עם זאת, החזרים אלה מחושבים בכל סוף שנה במסגרת הדו"ח השנתי שמגיש רואה החשבון למס הכנסה ולכן הנושא מטופל משנה לשנה מבלי שנצברים החזרים משמעותיים.
ראו גם: חישוב מדרגות מס

https://www.youtube.com/watch?v=Q7WrtBnEdR4

החזר מס לעצמאים – יכול להיות מאוד משמעותי

אחרי שאמרנו את כל זה, עצמאים שמגלגלים מחזורים גדולים, יכולים בהחלט לחוות סיטואציה בה הם משלמים לאורך השנה שיעורי מס גבוהים, שבסופו של דבר מתבררים כגבוהים מאוד, מה שיוביל לקבלת החזר מס לעצמאים עם הגשת הדו"ח השנתי ובהיקף משמעותי מאוד. בהיבט זה יש לומר כי גם עצמאים חווים מצבים של מעבר בין מנהלי חשבונות ורואי חשבון, מעבר בין עבודה שכירה לעסק עצמאי ולהיפך, שינויים במצב משפחתי וכן הלאה, וגם עבור עצמאים, שינויים אלה יכולים לבוא לידי ביטוי בצורת החזר מס לעצמאים.

אם אתם עצמאים ואתם חושבים שמגיעים לכם החזרי מס, כדאי לפנות לגורם מקצועי המתמחה ספציפית בתחום זה, שיבדוק עבורכם את הזכאות שלכם להחזר מס ובמידה וזכאות הזאת אכן קיימת, גם יבצע את כל הפרוצדורות הנדרשות לקבלת ההחזרים בהקדם. את כל נושא הטיפול בהחזר יכול לבצע עבורכם גם רואה החשבון, אבל לא כל רואי החשבון אוהבים להתעסק בזה.

אם אתם מנהלים עסק עצמאי, אתם גם מנהלים את החשבונות שלכם בעצמכם (או בסיוע מנהל חשבונות מקצועי) וגם יש לכם רואה חשבון שמגיש בשמכם דו"ח שנתי על הכנסותיכם בכל שנת מס. במצב זה, אתם יכולים בקלות לחשוב שכל הנושאים החשבונאיים שלכם מטופלים כנדרש ושאין שום פערים בחבות המס שלכם, כך שגם האופציה של החזרי מס לעצמאים אינה רלוונטית לכם. אלא שבפועל זה לא המצב ובשורות הבאות נסביר לכם מדוע ואיך תוכלו לבדוק האם מגיעים לכם החזרי מס, גם בהיותכם עצמאים.

מטבעות וחישובי מס

מי זכאי להחזרי מס ואיך זה קורה עם עצמאים?

ובכן, החזרי מס ניתנים לכל מי ששילם יותר מס הכנסה ממה שהיה צריך לשלם. במקרה כזה, יכול כל אדם לפנות לרשות המיסים ולבקש את החזרי המס המגיעים לו. דברים אלה נכונים לשכירים ולעצמאים כאחד, ויחד עם זאת, אצל עצמאים אפשר לזהות תופעה ייחודית שבמידה מסוימת מונעת מהם לקבל את המגיע להם. בעל עסק עצמאי מעורב בהיבט החשבונאי של העסק שלו הרבה יותר ממה שמעורב שכיר במקום עבודתו. בעל העסק נמצא בקשר רציף עם מנהל החשבונות ועם רואה החשבון ובכל שנה מגיש גם דו"ח שנתי על הכנסותיו. במצב כזה קל מאוד לחשוב שרואה החשבון דואג לכם ואם מגיע לכם החזר כלשהו, הוא יגולם כבר בחישובי המס השנתיים ולא כך היא.
ראו גם: החזר מס לשכיר

ככלל, זה נכון שעם הגשת הדו"ח השנתי, מבוצע חישוב של כל חבות המס שלכם ואם שילמתם יותר, אתם תזוכו בהתאם לאחר הגשת הדו"ח. יחד עם זאת, ניקח למשל דוגמא של אב שהתגרש ומתחיל לשלם מזונות על ילדיו. בגין שינוי זה בחייו, זכאי אותו אב לנקודת זכות שמפחיתה את חבות המס שלו, אלא שבגין חוסר ידיעה, האב לא עדכן כלל את רואה החשבון שלו ובמשך שנים שילם מס גבוה יותר ממה שהיה צריך. הנה דוגמא אחת למקרה בו סביר מאוד להניח שתוכלו לקבל החזרי מס לעצמאים, על אף שלאורך כל השנים הגשתם דו"חות שנתיים והכל חושב בצורה תקינה. ישנם כמובן עוד מקרים דומים רבים שאולי אינכם מודעים אליהם כלל, ולכן גם כעצמאים חשוב מאוד לבחון את הזכאות שלכם לקבלת החזרי מס לעצמאים.

https://www.youtube.com/watch?v=Q7WrtBnEdR4

איך עושים את זה?

ובכן, הפתרון הטוב ביותר עבורכם הוא כמובן רואה החשבון שלכם. אתם יכולים לפנות אליו, להציף בפניו את העניין של החזרי מס לעצמאים ולבקש ממנו לעשות בדיקה האם מגיעים לכם החזרים כאלה. יחד עם זאת, רואי חשבון רבים לא אוהבים ולא מתעסקים בנושא של החזרי מס ובמקרה כזה יהיה עליכם לפנות לגורם מקצועי שמציע את השירות של החזרי מס לעצמאים כשירות בפני עצמו. היום תוכלו לעשות את הכל דרך האינטרנט ולקבל את ההחזרים המגיעים לכם כבר בתוך מספר שבועות בודדים.

פורטל כלכלה ומיסים

מכירים את זה שמס הכנסה חייב לכם החזר כספי? לא? אז כדאי שתכירו. במקרים רבים, מס הכנסה גובים סכום מס גבוה יותר מהנדרש. על מנת לוודא אם הינכם זכאים להחזר מס יש לבצע בדיקה פשוטה ולא מסובכת. מה היא הבדיקה ואיך זה עובד? על כך במאמר הבא. 

כיצד ניתן לבצע החזר מס ומה התנאים- מה זה החזר מס?ֿ

בין אם אתם שכירים ובין אם אתם עצמאים, תצטרכו לשלם למס הכנסה אחוז מסוים מהמשכורתהתנאים להחזרי מס שלכם. שיעור המס ייקבע על פי חישוב שנתי של ההכנסות שלכם. ישנם אנשים רבים שמכניסים כסף מלבד למשכורת שלהם. קודם כל, אנשים רבים משכירים דירה שבבעלותם. בנוסף לכך, יש מקרים רבים בהם ניתנים מענקים מסוימים כמו מענק לידה, מענק מילואים, מענקי פציעה מביטוח לאומי ועוד. אצל עצמאים זה אף מסובך יותר שכן, המשכורת לא קבועה ומשתנה משנה לשנה. כמו כן, אין באמת עירבון לסכום הכסף אותו הם ירוויחו כל שנה. לכן, מס הכנסה מאפשר להגיש בקשה להחזר מס. לאחר הגשת הבקשה יחליטו האם מגיע לכם החזר כספי או לא. במידה והגיעו למסקנה שנגבה מס יותר מן הנדרש, החזר המס יאושר. חשוב להבין שיש אנשים רבים שזכאים להחזר מס אך אינם מודעים לכך. לכן, חשוב לבצע בדיקה להחזר מס על מנת לוודא זאת. 

מה התנאים להחזר מס?

את החזר המס ניתן  לבקש עד תקופה של 6 שנים אחורנית. כלומר, מסוף שנת המס הנוכחית עד 6 שנים אחורה. מעבר ל6 שנים חל חוק התיישנות, לכן חשוב לבדוק זאת כל כמה שנים, על מנת לא להפסיד את הכסף המגיע לכם. להחזר המס מתווספים הפרשי הצמדה וריבית. על מנת לקבל החזר מס יש להגיש בקשה להחזר מס לידי מס הכנסה. 

כיצד ניתן לבצע החזר מס?

את הבקשה יש להגיש לידי פקיד שומה במס הכנסה. על מנת להגיש בקשה יש קודם כל למלא אתלמי מגיע החזר מס וכיצד מבצעים אותו טופס הבקשה. עבור שכירים יש לצרף לטופס הבקשה, טופס 106 לשנת המס ואת כלל האישורים על הפרשות לפנסיה, קופות גמל, קרנות השתלמות וביטוחי מנהלים. לבקשה יש לצרף גם פירוט של כלל ההכנסות שלכם באותה שנה על פי סעיפים שונים, לפרט את מצבכם המשפחתי וכל פרט נוסף שיכול לאפשר לכם לקבל את החזר המס כמו לדוגמא תרומות למוסדות מוכרים, התאלמנות, לידה ועוד. 

ניתן להגיש את הבקשה להחזר מס באופן עצמאי.תוכלו להכנס לאתר של רשות המיסים ולמצוא את הטפסים הנדרשים שם. אך, אנשים רבים מעדיפים לעבור את התהליך בסיוע של חברה מקצועית, שכן יש טפסים רבים ואישורים רבים שצריך להוסיף. 

כיצד ניתן לבצע החזר מס ומה התנאים- האם כדאי לפנות לחברה מקצועית?

אם אתם לא בטוחים מה המסמכים שאתם צריכים להגיש לידי מס הכנסה, ישנן חברות מקצועיות שיכולות לעזור לכם בהגשת הבקשה. 

יש יתרונות רבים בפניה לחברות מקצועיות-

  • חברה מקצועית תדע לשאול את השאלות המתאימות על מנת לאתר הטבות מס ולבדוק האם אתם זכאים להן. 
  • חברה מקצועית תבחן האם קיימים חובות במס הכנסה תחת שמכם. 
  • חברה מקצועית תעזור לכם לאתר את הטפסים הנדרשים לבקשה.

כיצד ניתן לבצע החזר מס ומה התנאים- מהי בדיקת החזרי מס?ֿ

בדיקת החזר מס היא בדיקה קלה וחינמית שנמצאת באתר רשות המיסים. בבדיקה תצטרכו למלא את גובה ההכנסות שלכם, להוסיף אישורים בנוגע להוצאות שמשפיעות על גובה המס (הפקדות פנסיה, ביטוחים ועוד) ולענות על שאלות כמו האם אתם חיילים משוחררים, האם קיבלתם מענקים ועוד. 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
תוכן עניינים
לפרסום כתבה באתר
מאמרים אחרונים
החזרי מס לעצמאיים

  במשך תקופת הקורונה הבנו את החשיבות שיש לעצמאיים, הבנו גם עד כמה לא פשוט להיות עצמאי בארץ וכל שקל הכנסה היא קריטית. בכדי שתמיד

קרא עוד »
משרד להחזרי מס בגדרה

  על פי הדוחות של משרד האוצר עצמו, בקופת המדינה שוכבים עשרות מיליארדי שקלים המגיעים לישראלים כהחזרי מס ואין להם כל דורש. האם זה אומר

קרא עוד »
משרד להחזרי מס במטולה

  על פי הדוחות של משרד האוצר עצמו, בקופת המדינה שוכבים עשרות מיליארדי שקלים המגיעים לישראלים כהחזרי מס ואין להם כל דורש. האם זה אומר

קרא עוד »