החזרי מס

 

מס ההכנסה מחושב באופן שנתי. הסכום הכולל של מה שהרווחנו בשנה מסוימת לחלק ב- 12החזר מס בישראל שנת 2021 חודשים. לדוגמא, נניח שההכנסה השנתית שלכם עומדת על סכום של 60,000 ש“ח. אם נחלק את זה ב-12 חודשים נגלה שהמשכורת החודשית שלנו עומדת על 5,000 ש“ח. חשוב להבין כי הגבייה של המס, נעשית בכל חודש, עוד לפני שאנו יודעים כמה הרווחנו בסך הכל לאורך כל השנה.

החזרי מס הם חלק מטופס הנקרא גם 0135 והוא מהווה את הדו“ח השנתי שלנו. דו“ח שנתי מקוצר בהתאם לשנת המס הרלוונטית לנו. הנה כמה מהרובריקות שעלינו למלא בטופס לצורך הדוגמא…

החזרי מס סעיף ראשון

 הסעיף הראשון בדין וחשבון שנתי להחזרי מס הוא משרד השומה. הכוונה כאן היא איפה אתם גרים. נניח שאתם גרים בעיר תל אביב, משרד השומה שלכם נמצא בעיר תל אביב. כך גם אם אתם גרים בראשון לציון, ירושלים וכן הלאה.

החזרי מס סימון X

מדובר בשלב של מילוי פרטים כלליים. עלינו לסמן ב- X את המידע הרלוונטי לנו למשל שאנחנו מגישים את הדוח לשנת מס זו למרות שאיינו חייבים, האם לבן הזוג שלנו יש או אין הכנסה, האם בשנת המס הנוכחית היו לנו הכנסות מפעילות אינטרנטית ועוד. כך למעשה אם בחרתם למלא את הטופס בעצמכם, יהיה עליכם למלא סעיף אחר סעיף.

מתי העניינים קצת מסתבכים בכל מה שקשור להחזרי מס?

זוכרים את הדוגמא שלנו בתחילת הכתבה עם ההכנסה של ה- 60,000 ש“ח בשנה? למשל, אםהחזר מס באופן עצמאי- המרכז להחזרי מס בישראל קיבלתם משכורת שהיא גבוהה מאוד באופן יחסי לשאר החודשים בחודש ספציפי, ייגבה עליה מס גבוה יותר, משום שהיא עולה במדרגות המס. חשוב להבין כי המשכורת הממוצעת השנתית, תהיה קטנה יותר ואז מה שקורה הוא ששילמתם יותר מדי עבור אותו החודש. לדוגמא, אם בחודש ספטמבר הרווחתם 20,000 ש“ח ולכן שילמתם מס שהוא גבוה, לעומת זאת בשאר החודשים באותה שנה הרווחתם רק 4,000 ש“ח, המשכורת הממוצע השנתית היא 5,333 ש“ח. אם אתם גם חיילים משוחררים, אז יש לכם פטור ממס של כ-8,200 ש“ח. זה אומר שלא הייתם צריכים לשלם מס מלכתחילה ולכן כדי לפתור את הבעיה, עליכם להגיש בקשה להחזר מס ממס הכנסה ואז מס הכנסה מחזירים לכם את הכסף שלא הייתם צריכים לשלם בחישוב השנתי וזה בתוספת של ריביות. 

למי עוד מגיע החזרי מס?

כמו שכבר אמרנו, החזרי מס זה כסף שאדם יכול לקבל חזרה ממס הכנסה, מתשלומי המס שהואחישוב החזר מס שילם דרך המשכורת שלו ובדרך כלל מדובר באנשים שהם שכירים. הסיבה לכך היא משום שעצמאים בכל מקרה מגישים בכל שנה דוח למס הכנסה ולכן סגירת החשבון שלהם מול מס הכנסה נעשית בכל שנה מחדש. מתי כן כדאי להגיש בקשה להחזרי מס?

  1. אדם שלא עבד ברציפות במשך כל השנה למשל עבד במשך כמה חודשים אצל מעסיק אחד, אחר כך לא עבד ואז שוב עבד אצל מישהו אחר… לאותו אדם ניקו מס בכל פעם כאילו זו הייתה ההכנסה הראשונה והיחידה מאותו חודש. לכן עליו לסכם את כל הנתונים של כל השנה ואז הוא ייראה שמגיע לו החזרי מס.
  2. אדם שעובד בכמה עבודות ומקבלים אישור לתיאום מס ממס הכנסה. אותו אישור הוא כללי ולכן הסיכום של סכומי המס מעיד על כך שמגיע לך החזר מס.
  3. נולד לכם ילד? כנראה שמגיעות לך נקודות זיכוי במס הכנסה.

זקוקים לסיוע בהחזרי מס? דרך פורטל מיסים תקבלו מענה לכל השאלות הקשורות לתחום הזה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
תוכן עניינים
לפרסום כתבה באתר
מאמרים אחרונים
משרד להחזרי מס בצפון

  על פי הדוחות של משרד האוצר עצמו, בקופת המדינה שוכבים עשרות מיליארדי שקלים המגיעים לישראלים כהחזרי מס ואין להם כל דורש. האם זה אומר

קרא עוד »