חייל משוחרר מס הכנסה

חייל משוחרר הוא הרבה יותר משלב בחיים בכל הקשור למיסים שאתם משלמים למדינה. במסגרת הניסיון של המדינה לעודד ולסייע לחיילים משוחררים להתאקלם בשוק העבודה, מעניקה להם המדינה שורה של הטבות, שחלקן כוללות גם הטבות מס בעבודות מועדפות ובכלל. בהתאם לכך, במקרה של חייל משוחרר מס הכנסה צריך להיות מחושב בצורה שונה מאשר הוא מחושב לעובד רגיל. אלא שבפועל, לא תמיד החישוב מבוצע בצורה נכונה תוך התחשבות בהטבות של חייל משוחרר, ולכן במקרים אלה כדאי בהחלט לפנות לרשות המיסים ולבקש החזרי מס.

חישוב החזרי מס הכנסה

מהן ההטבות שמקבל חייל משוחרר?

הטבות מס במדינת ישראל ניתנות למגזרים שונים באוכלוסייה, בצורות שונות ובאמצעות כלים שונים. אחד הכלים השכיחים ביותר הוא כלי נקודות הזיכוי. המדינה מעניקה לאזרחי המדינה נקודות זיכוי בהתאם לנסיבות החיים שלהם, ואחת מנסיבות החיים הללו היא היותו של אדם חייל משוחרר משירות צבאי. בהתאם לפקודת מס הכנסה, החל משנת 2000, כל חייל משוחרר זכאי לנקודות זיכוי בהיקף משתנה למשך 36 החודשים הראשונים שלאחר השחרור מן השירות הצבאי. כך למשל, חיילים ששירתו מעל 23 חודשים וחיילות ששירתו מעל 22 חודשים, יקבלו 2 נקודות זיכוי. חיילים ששירתו 12-23 חודשים וחיילות ששירתו 12-22 חודשים, יקבלו נקודת זכות אחת. תנאים דומים ניתנים גם למסיימי שירות לאומי.

איך זה קשור למס הכנסה?

ובכן, בהמשך להטבות שאותן פירטנו לעיל, במקרה של חייל משוחרר מס הכנסה חייב להיות מחושב בניכוי נקודות הזכות שמגיעות לחייל המשוחרר. נקודות זיכוי אלה יכולות פעמים רבות לפטור את החייל ממס בכלל (בשכר נמוך יחסית), או לבוא לידי ביטוי ב"הנחה" של מאות ואף אלפי שקלים בחודש במקרה של שכר גבוה יותר. העניין הוא שישנם מקרים בהם חשב השכר שמוציא לכם את תלושי השכר לא מודע לכך שאתם חיילים משוחררים וההטבות לא מחושבות לכם. במקרה כזה, אתם זכאים לפנות לרשות המיסים ולבקש החזרי מס בגין עודפי המס ששילמתם כחיילים משוחררים.

איך מבקשים החזרי מס?

תחילה, עליכם לבדוק את הזכאות שלכם להחזרי מס, שכן במרבית הפעמים חשבי שכר בודקים היטב את נתוני העובדים ומכירים את העובדה שבמקרה של חייל משוחרר מס הכנסה הוא נמוך יותר בגין הטבות המס הניתנות לחיילים משוחררים. בכל מקרה, תוכלו לפנות לגורמים מקצועיים שמציעים את השירות של החזרי מס, לספק להם את כל המידע הנדרש והם יבדקו תחילה את ההיתכנות של קבלת החזרי מס ובהמשך לכך יגישו בשמכם בקשה רשמית לרשות המיסים לקבלת החזרי מס. אם אכן מגיעים לכם החזרי מס, ואלו יכולים להגיע לכם לא רק בגין היותכם חיילים משוחררים אלא גם בגלל שינויים שונים בתעסוקה או במצב המשפחתי שלכם, החזרים אלה יועברו לחשבון הבנק שלכם בתוך מספר שבועות מיום הגשת הבקשה.

ראו גם: כמה זמן לוקוח לקבל החזר מס בישראל?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
תוכן עניינים
לפרסום כתבה באתר
מאמרים אחרונים
תבנית מדרגות מס בישראל

מיסים הם למעשה מקור ההכנסה המרכזי של המדינה, מקור ההכנסה שבאמצעותו בונה המדינה תקציב לטיפול בצרכי המדינה בכל תחומי החיים וניהול המדינה. בישראל ישנם מאות

קרא עוד »